• DİYŞAD 8 yaşında!

  DİYŞAD 8 yaşında!
  DİYŞAD 8 yaşında!
  15.10.2021 Cuma

   

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR- Diyarbakır, edebiyat ve şiir sevdasıyla bir araya gelen kentin önemli şair ve yazarların kurduğu Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği (DİYŞAD) 8. Kuruluş yıldönümünü kutladı.

  Düzenlediği halka açık ücretsiz etkinliklerle, edebiyata dair yaptıkları faaliyetlerle adından söz ettiren Diyarbakır Yazar ve Şairler Derneği yönetim kurulu başkanı İhsan  İpek Cankurt derneğin 8. yıl dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Cankurt gönlünde Diyarbakır sevdası olan herkese edebi anlamda yardımcı olduğunu dile getirirken sözlerine şöyle devam etti;

  “TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ”

  Kıraathane kürsülerinde bir şiir dinletisi isteğiyle başlayan ve düzenlenen her etkinlikle büyüyen bir hikâye… Sonrası çetin bir yol. Oldukça zorlu ve engebeli. Amma velakin; yılmayan bir azim ile büyüyen edebiyat sevgisi, güç veren bir Diyarbakır sevdası. Ardarda düzenlenen şiir ve müzik dinletilerinden sonra doğan bir oluşum ve 14 Ekim 2014 tarihinde heyecanla (tarafsız/bağımsız) kurulan bir dernek ve bugün kuruluşunun 8. Yıldönümü olan DİYŞAD hikayesi..Birbirinden naif yürekli insanların bugüne değin sürdürdüğü edebi bir yoldaşlık.

  “HERKESE KUCAK AÇAN BİR DERNEK”

  Sırtını kimseye dayamadan, hiçbir siyasi yapının arka bahçesi olmadan, hiçbir kamu kurum ve kuruluşun desteğine sırt yaslamadan, hiç kimseye ayni ve nakdi yardım dilenmeden, yönetici ve üye aidatı dışında bir geliri olmadan, hiç kimseyi dini, dili, ırkı, inancı, cinsiyeti ve yaşı ile ayırt etmeden, gönlünde Diyarbakır Sevdası amacında edebiyat olan herkese kucak açan ve halka açık/ücretsiz düzenlediği birbirinden başarılı etkinliklerle/edebi faaliyetlerle adından söz ettiren DİYŞAD/Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği…

  “TÜM ÜYE VE GÖNÜLLÜLERİMİZE TEŞEKÜR EDİYORUZ”

  “Bugünden geriye dönüp baktığımızda, DİYŞAD çatısı altında kazandığımız birlik ve beraberliğin, gönlümüzü edebi güzelliklerle giydiren etkinliklerin, faydasında şiirin, öykünün, yazınsal bütünlüklerle kitabın, farklı fikirlere mensup olunmakla beraber çıkarsız, menfaatsiz dostluğun, arkadaşlığın, sınıfsal ve konumsal ayrışmadan münezzeh teveccühün yaşandığı, kısacası insana dair güzel duyguların tadılmasında DİYŞAD’ın kuruluşu’nun 8. Yıldönümüne erişmenin sevincini yaşıyoruz. Emek vermiş, emeği geçmiş tüm yönetici, üye ve gönüllülerine teşekkür ediyoruz.”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen