Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tapuda yeni dönem: Diyarbakır’ı yakından ilgilendiriyor

Tapu işlemlerinde başlatılan yeni dönemli birlikte bazı devir ve hisse paylaşımı durumlarında noter şartı kaldırılırken, miras işlemleri için de yeni süreç başlatıldı.

Tapu işlemlerinde başlatılan yeni

Tapuda yeni dönem: Diyarbakır’ı yakından ilgilendiriyor! Tapu işlemlerinde başlatılan yeni dönemli birlikte bazı devir ve hisse paylaşımı durumlarında noter şartı kaldırılırken, miras işlemleri için de yeni süreç başlatıldı.

Yürürlüğe giren düzenleme Diyarbakır’ı da yakından ilgilendiriyor. Yeni uygulama ile kardeşler arasındaki mirasın bölüşülmesi süreci ve miras için izlenen prosedür tamamen değiştirdi.

Tapu işlemi sırasında hazır olacaklar

Artık hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak bir karar alması ve tapu işlemlerinde noterde hazır bulunması gerekiyor.

Taraflar, istedikleri takdirde tapu devir işlemlerini bir başkasına veya avukata vekalet vererek yürütebilirler. Hisseli tapu alımında ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Satışa konu olan taşınmazın kesin ve net sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmelidir.

Mirasta noter şartı kaldırıldı

Hisseli tapu satış işlemlerinde bir zamanlar mutlaka aranan noter şartı artık, devir işlemlerine konu taraflar arasında ağabey-kardeşlik ilişkisi varsa aranmayacak.

Tarafların aynı anne ve babaya sahip olmaları durumunda miras kalan malın devri için artık yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacaktır. Hisseli tapuların kesin satış işlemleri için, pay oranına bakılmaksızın tüm pay sahiplerinin ortak onayı gereklidir.

Tüm hissedarları temsil edecek bir avukata onay vermek, işlemleri kolaylaştıran bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Satış işlemi gerçekleştikten sonra, kendi payını satan hak sahibine, üzerinde anlaşılan payın maddi karşılığının ödenmesi gerekiyor.