Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Son Dakika: Hakkari’den sonra Diyarbakır’da…

Diyarbakır’da sürpriz bir gelişme yaşandı. Diyarbakır Valiliğinin yaptığı duyurunun detayları haberimizde…

Diyarbakır’da sürpriz bir gelişme

Son Dakika: Hakkari’den sonra Diyarbakır’da…

Diyarbakır Valiliği, Hakkari’de DEM Parti Belediye Eş Başkanı’nın gözaltına alınıp yerine kayyum atanmasının ardından kentte 4 gün süreyle geçerli yasak ilan etti.

DEM Partili Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı kararı ile görevden uzaklaştırılarak yerine Hakkari Valisi kayyum olarak atandı.

Bunun üzerine DEM Parti yönetimi açıklama yaparak, Hakkari Belediyesine kayyum atanmasına karşı ‘nöbet eylemi’ yapacaklarını duyurmuştu.

Son Dakika: Hakkari’den sonra Diyarbakır’da...YASAK

4 GÜNLÜK YASAK KARARI

Diyarbakır Valiliği, Nöbet kararı sonrası kentte 4 gün süreyle geçerli yasak ilan etti.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yasak duyurusunda, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince (Jandarma bölgesi dâhil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde, 03.06.2024 günü saat 14.15’ten 07.06.2024 günü saat14.14’e kadar (4) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.” ifadelerine yer verildi.

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

03.06.2024 günü Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ’ın İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılarak Hakkari Valisi Ali ÇELİK’in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak atanması sonrası terör örgütü sempatizanları, marjinal ve radikal gruplar tarafından -sözde- protesto etmek amacıyla ilimiz genelinde yasa dışı eylem/etkinlikler gerçekleştirme çabası içerisinde olabilecekleri, bu eylem/etkinlikler nedeniyle kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği ve toplumsal çatışma çıkarılmak istenebileceği değerlendirilmektedir.

Son Dakika: Hakkari’den sonra Diyarbakır’da...ka

Bahse konu eylem ve etkinliklerin ilimizde de yapılabileceği değerlendirildiğinde ”kamu düzeni ve güvenliği bozulabileceğinden, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması güçleşeceğinden”, Hakkari Belediye Başkanı’nın görevden uzaklaştırılması ile ilgili konular veya bu konu bahane gösterilerek yapılabilecek benzer nitelikteki eylem/etkinlikler ile ilgili olarak;

– Açık alanlarda bahse konu olaylara ilişkin yapılmak istenilen (toplanma, yürüyüş, nöbet, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) her türlü eylem,

– Bu eyleme katılmak amacıyla geldiği veya ilimiz sınırlarını kullanarak diğer illere geçeceği anlaşılan şahıs ve araçların diğer illerden ilimiz sınırına girişleri,

– Dış ilçelerimiz açısından ise bu eyleme katılmak amacıyla çıkışları ve/veya il merkezimize girişleri,

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince (Jandarma bölgesi dâhil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde, 03.06.2024 günü saat 14.15’ten 07.06.2024 günü saat14.14’e kadar (4) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.