Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mülakat sistemi kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mülakatla ilgili açıklaması milyonlarca öğretmen adayını üzerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “seçim döneminde söz verdiysek tutarız” sözleri öğrenciler için umut ışığı oldu. Bunun üzerine milyonlarca gencin gözü bakanlıklara çevrildi.  Mülakat sisteminin kaldırılmasını büyük bir heyecanla bekleyen gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Mülakat sistemi kalkacak mı?

Hamza Özçelik / Berivan Kılıç

Genel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmen alımlarında mülakatın kaldırılacağını açıklamıştı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 12 Mayıs günü katıldığı ulusal bir TV kanalında mülakatların kaldırılmasıyla ilgili gelen soruya “Mülakatlar olmayacak artık KPSS puanına göre çok hızlı bir şekilde atamasını gerçekleştireceğiz ”  diye cevap vermişti.  Seçim sonrası Mahmut Özerin yerine Mili Eğitim Bakanlığına Yusuf Tekin geldi. Herkes mülakatlar kalkacak mı diye merak ederken Yusuf Yekin konuyla ilgili açıklaması memur adaylarını şok etti.  Tekin, “Mevcut düzende öğretmenler KPSS sonrasında mülakat notuna göre atanıyorlar. Biz ise KPSS sonucunun yüzde 50’si ve mülakat puanının yüzde 50’siyle bambaşka bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Bakan Tekin’in bu açıklaması üzerine gözler KPSS’ye girecek öğrencilere çevrilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması ise memur adayların umut ışığı oldu.

Erdoğan: Böyle bir söz verdiysem…

Erdoğan’ın “Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz” sözleri ürerine gözler bakanlıkların izleyeceği yol haritasına çevrildi. İşte Diyarbakırlı gençlerin konuyla ilgili Özgür Haber’e verdiği demeçler;

“Madem KPSS sonrası mülakata gireceğiz neden sınava giriyoruz”

Mustafa Acar: Ben edebiyat mezunuyum. Madem KPSS sonrası mülakata gireceğiz neden sınava giriyoruz. Biz yıllarca çalışıp puanlar alıyoruz ama mülakata geçemezsek büyün emeklerimiz boşuna gidecek. Birçok meslekte mülakat yok öğretmenler içinde kaldırılsın. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması içimiz azda olsa su serpti. Umuyoruz ki biran önce bu mülakat sistem kaldırılır. Öğrencilerin uğradığı haksızlıkta ortanda kalkar.

“Maalesef kaderimizi mülakat belirliyor bu çok adaletsiz”

Elif Güzeloğlu Sınıf öğretmenliği mezunuyum. Yıllardır KPSS’ de güzel bir puan almak için çalışıyoruz ama maalesef kaderimizi mülakat belirliyor bu çok adaletsiz. Özellikle KPSS gibi KPSS lafından sonra umudumuz daha da azaldı açıkçası. Ama hükümet tarafından son yapılan açıklama gerçekten milyonlarca genç için bir umut ışı oldu. Umuyoruz ki seçim döneminde verilen sözler unutulmaz ve konuyla ilgili biran önce gerekli düzenlemeler yapılır.

“Mülakat açıklaması morallerimizi bozdu”

Ömer Yurt Ben Türkçe Öğretmenliği mezunuyum. 2022 de girdiğim KPSS de istediğim puanı alamadım. 2024 için şuanda tekrar hazırlanıyorum ama mülakat açıklaması morallerimizi bozdu. Ancak son olarak sayın Cumhurbaşkanının verdiğimiz sözün arkasındayız açıklamış bizleri çok memnun etti. İnşallah verilen söz lafta kalmaz. Biran önce gerekli adımlar atılır. Bu kadar gencin emeği boşa gitmez.

 “Mülakatın bu şekilde yapılmasına karşıyız”

Ayşe Kılıç: Mülakatın bu şekilde yapılmasına karşıyız. Bizler üniversite dönemi boyunca öğretmenlik serüvenini en iyi şekilde tamamlamaya çalıştık. Staj dönemlerimiz oldu öğretmenliğimizi bu şekilde pekiştirdik. Şimdi mülakatta 45 dakika boyunca bir zümre karşısında öğretmen olabilme kapasitesini ölçmek doğru değildir. Bunun kaldırılması gerekiyor. Keza bunula ilgili verilen sözler var. Bizlerde haklı olarak bu sözlerin yerine gecikmesini istiyoruz. Milli eğitim bakanının açıklamalarının aksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları bizleri çok sevindirildi. Gençlerin sesini duyan cumhurbaşkanına teşekkür ediyoruz.

“Mülakatın kaldırılmasını beklerken daha ağır bir şekilde geri dönüşü oldu”

Yasemin Aslan: Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Ben coğrafya öğretmeniyim. 4 yıllık lisans eğitimim boyunca öğretmen olmak için çabaladım. Üniversiteden bu mezuniyet belgesini almam demek öğretmen olduğumun bir kanıtıdır. Ben bunu mülakatta 45 dakika ders anlatılarak ölçüleceğine inanmıyorum. Mülakatın kaldırılmasını beklerken daha ağır bir şekilde geri dönüşü oldu. KPSS sınavları var bu bizi yeterince strese sokuyor. Yıllarca çalışıp atanamayan öğretmenler var. Birde mülakat çok ağır oldu. İnşallah Cumhurbaşkanının söylemleri biran önce yerine getirilir. Bu mülakat sistemi çok hızlı bir şekilde kaldırılır.