Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KESK Diyarbakır’dan 35’inci madde iptal edilsin talebi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Diyarbakır’da kamu emekçilerinin ihraç edilmesinin önünü açan 35’inci maddenin iptal edilmesi talebini yineledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu

KESK Diyarbakır’dan 35’inci madde iptal edilsin talebi

 

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin görevine iade edilmeleri ve 35’inci maddenin iptali talebiyle düzenledikleri eylemin 84’üncü haftasında Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta açıklama yaptı. Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı açıklamada “KHK’ler gidecek biz kalacağız” yazılı pankart açıldı.

 

Açıklamada konuşan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, iktidarın anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sendikal hak ve özgürlükleri bile tanımadığını belirterek, “İktidar, OHAL kararnameleri ile birçok kuruma ve belediyeye kayyum atadı. Halkın iradesini gasp edip, Birkaç gün önce ihraç edilişlerinin 8’inci yılı olan 2016 da başta yerel yönetim emekçileri olmak üzere binlerce kamu emekçisi bir gece de çıkarılan OHAL KHK’leri ile işinden edildi. Unutulmamalıdır ki sendikal dayanışmamız ile bu anti demokratik uygulamaları mücadelemizle boşa çıkaracağız” dedi.

 

‘İKTİDAR YARGIYA BASKI UYGULUYOR’

İktidarın emekçileri ekmek ile terbiye etmeye çalıştığını söyleyen Candar, “OHAL Komisyonu keyfi kararlar vermiş ve hukuki cinayetler işlemiştir. OHAL Komisyonu’nun keyfi kararları, şimdi de yargı eliyle devam etmekte, AKP-MHP iktidarının yargıya baskısı, KHK hukuksuzluğunun devam etmesine neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Candar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi ve hiçbir gücün bizi bu mücadeleden alıkoyamayacağını buradan bir kez daha haykırıyoruz.”