Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HDP Diyarbakır eski İl Eşbaşkanı Alökmen tahliye oldu

Verilen 10 yıl 15 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan HDP Diyarbakır eski İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, bozma sonrası görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Verilen 10 yıl 15

HDP Diyarbakır eski İl Eşbaşkanı Alökmen tahliye oldu

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı görevini yürütürken tutuklanarak “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 10 yıl 15 ay hapis cezası verilen Hülya Alökmen, cezasının Yargıtay tarafından bozulması sonrası görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi olması ve çeşitli basın açıklamalarına katılması nedeniyle Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 15 gün hapis cezası verdilği Alökmen’in cezasının bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlandı. Yargıtay’ın DTK delegeliğinin “örgüt üyesi olmak” suçunu oluşturmadığı yönündeki bozma kararından sonra Alökmen’in ilk duruşması bu gün duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Alökmen’in duruşmaya katılan avukatları Servet Özer, Ali İhsan Demir, Cihan Aydın, Rıza Polat, Yargıtay’ın bozma ilamına dikkati çekti. Avukatlar, Yargıtay’ın bozma kararında DTK Divan üyesi ve sağlık komitesinde isminin geçmesi ile katıldığı eylem ve etkinliklerin suç unsurlarının bulunmadığına hükmettiğini hatırlattı.

Avukatlar, Alökmen’in DTK ve Sağlık Komitesi’ne üye olmasının suç unsuru olmayacağını, katıldığı çok sayıdaki eylem ve etkinliklerin ise ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, müvekkillerinin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

Tahliye talebini değerlendiren mahkeme, Alökmen’in tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.