Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GGC: Özgürlüklerin güvencesi basındır

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde nedeniyle yazılı açıklama yapan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin toplumdaki rolünü ve özgür çalışma koşullarının önemini vurguladı. Özgürlüklerin güvencesinin basın olduğunun altını çizen GGC, tarafsız haberciliğin sağlıklı bir toplumun temeli olduğuna dikkat çekti.

3 Mayıs Dünya Basın

GGC: Özgürlüklerin güvencesi basındır! 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde nedeniyle yazılı açıklama yapan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin toplumdaki rolünü ve özgür çalışma koşullarının önemini vurguladı. Özgürlüklerin güvencesinin basın olduğunun altını çizen GGC, tarafsız haberciliğin sağlıklı bir toplumun temeli olduğuna dikkat çekti.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü”, ne ilişkin bir mesaj yayımladı.

‘Gazeteciler toplumu aydınlatır’

GGC Başkanı Felat Bozarslan imzalı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında alınan karar doğrultusunda, gazetecilerin görevlerini yapabilme özgürlüğünün güvence altına alınması için hükümetlere ve ilgili tüm çevrelere yapılan bir çağrı ile bugün yani 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanmaktadır.

Gazeteci; toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda araştırma, bilgilendirme, aydınlatma ve kamuoyu oluşturma hizmetini yerine getirmektedir. Bu görevi yaparken gece-gündüz, bayram-tatil demeden özverisine emeğini katarak, bireylerin hürriyetine saygı duyarak, evrensel hukuk standartlarına uyarak toplumu aydınlatır.

‘Özgürlüklerin güvencesi basındır’

Özgürlüklerin güvencesi basındır. Basın özgür değilse, toplum özgür olamaz. Tarafsızlıkla yapılan haberler ve bilgi paylaşımları toplumun bilgilenmesine, aydınlanmasına her şey den önemlisi olaylar hakkında sağlıklı çözüm üretilmesine katkı sağlar.

Gazetecilik mesleği özgürlük ve bağımsızlık gerektiren meslektir. Mesleğimizi tarafsızlık ve etik değerlerin temel alındığı yayıncılık anlayışı ile hak ettiği saygınlığa kavuşmasını diliyorum.  “Kalemin kutsallığı, gücünü özgürlükten ve hukuktan almasıdır”. Şiarıyla hepimizin Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun.”