Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erdoğan ‘Duvarların Dili Olsa Da Konuşsa’ Demişti! Diyarbakır’daki O Yer İçin Dilekçe Verdiler!

Amed 78’liler Derneği, Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin içeriğine uygun müzeye dönüşmesi için oluşturulacak olan Danışma Kurulu’na dahil olmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne dilekçeler verdi.

Erdoğan ‘Duvarların Dili Olsa Da Konuşsa’ Demişti! Diyarbakır’daki O Yer İçin Dilekçe Verdiler!

Erdoğan ‘Duvarların Dili Olsa Da Konuşsa’ Demişti! Diyarbakır’daki O Yer İçin Dilekçe Verdiler! Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin müzeye dönüşmesi için dilekçe verdiler.

 

78’liler Araştırma Derneği üyeleri, Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin müzeye dönüşmesi ve dönemin canlı tanıklarının fikirlerinin dikkate alınması için Yenişehir ilçesinde bulunan Kalender Plaza önünde bir araya gelerek, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yürüdü.

 

‘NELER OLDUĞUNU BİLMİYORUZ’

 

Konuya dair açıklama yapan Amed 78’liler Derneği Eşbaşkanı Ahmet Ertak, cunta döneminde en az 30 bin insanın işkenceye maruz bırakıldığını hatırlattı. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi için canlı tanıkları olarak mücadele verdiklerini belirten Ertak, “Müzeye dönüşmesi için 105 bin imza topladık ve siyasi partilere verdik.

 

ERDOĞAN, DUVARLARIN DİLİ OLSA DA KONUŞSA DEMİŞTİ

 

2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bir toplu açılış konuşmasında ‘Keşke 35’inci koğuşun duvarların bir dili olsa da konuşsa’ dedi. Ancak duvarlar konuşmaz canlı tanıklar ise buradadır. Müzeye dönüştürülecek açıklaması ardından kapılar kapandı ve orada neler olup bittiğini bilmiyoruz. Neler olup bittiğini öğrenmek için bizler şu an Kültür İl Müdürlüğüne dilekçe vereceğiz” dedi.

 

“ETNOGRAFYA VE ANI MÜZESİ OLACAK”

 

Dönemin tanığı olan dernek üyesi Gani Alkan da “Cezaevi müze olacaksa içeriğine uygun olmalıdır. Ancak duyduğumuz duyumlara göre etnografya ve anı müzesi olacak. Bu neyin anısı olacak acaba. Bize işkence yaşatanların anısı mı olacak? Cezaevinin içeriğine uygun bir şekilde müze olması tarihi bir sorumluluktur” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından dönemin tanıkları, Kültür Merkezi ve Müze Projesi için oluşturulacak Danışma Kurulu’nda yer almak için hazırladıkları dilekçeleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi.