Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakırlı kadın muhtarın hayatı beyaz perdede: Dilek Kutusu!

Diyarbakır merkezdeki tek kadın muhtar olan Dilek Demir’in hayatı beyaz perdeye taşındı. Geçen yaz Bağlar İlçesi’ndeki Muradiye Mahallesi’nde çekimlerine başlanan Dilek Kutusu adlı film, kız çocuklarının eğitime ulaşımı ve çocuk yaşta evlilikleri konu ediniyor. Dilek kutusunun yönetmeni Feyzi Baran, “Çekmezsem olmaz dediğiniz hikayeler vardır, buda onlardan biriydi benim için. Dilek Kutusunun hikayeside üzerinde çalışırım diye yıllar önce senaryo defterime not ettiğim işlerimden biriydi” dedi.

Diyarbakırlı kadın muhtarın hayatı beyaz perdede: Dilek Kutusu!

Damla Türk

Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesi’ndeki Muradiye Mahallesi Muhtarı Dilek Demir’in hayatı beyaz perdeye aktarıldı.  2022 sonlarında çekimlerine başlanan film, 2023 yılı başında festival sürecine başladı. Dilek Kutusu;  İtalya’dan Amerika’ya ve Türkiye’nin pek çok şehrinde 20 yakın festivalde gösterildi. Film son olarak 30. Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında kısa belgesel Kategorisinde finalist olarak yarışıp Adanalı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Çocuk yaşta evlilikleri konu ediniyor

Senaryosunu Aktivist -Yönetmen Feyzi Baran’ın kaleme aldığı Dilek Kutusu, kız çocuklarının eğitime ulaşımı ve çocuk yaşta evlilikleri konu ediniyor. Filmin yönetmen koltuklarına Büşra Baran, Feyzi Baran ikilisi otururken, filmin yapımcılığını Kamil Kahraman, görüntü yönetmenliğini ise Cengiz Kudat yaptı.

Filmin konusu

Geçen yaz Diyarbakır Muradiye mahallesinde çekimlerine başlanan Dilek kutusunun konusu şöyle;

“14 yaşındayken zorla evlendirilen Muhtar Dilek Demir’in tek bir amacı vardır. Kendisi gibi erken yaşta evlendirilecek kız çocuklarını bulup kurtarmak ve eğitimlerine devam etmelerini sağlamak. Ancak bu hedef, sosyoekonomik düzeyi oldukça düşük, dar sokaklarla dolu Muradiye Mahallesinde hiçte kolay olmayacaktır. Dilek muhtar kızlarla ilginç bir  iletişim yöntemi bulur. “Dilek Kutusu” . Bu kutu görevde olduğu 6 yıl içerisinde 80’den fazla kız çocuğunu erken yaşta evlenmekten kurtaracaktır. “

 

‘Çekmezsem olmaz dediğim hikâyelerden biriydi’

Dilek kutusunun yönetmeni Feyzi Baran, “Çekmezsem olmaz dediğiniz hikayeler vardır, buda onlardan biriydi benim için. Dilek Kutusunun hikayeside üzerinde çalışırım diye yıllar önce senaryo defterime not ettiğim işlerimden biriydi. Senaryonun ilk örneği, çektiğimiz filmden çok ayrı bir animasyon film idi.  Süreç içinde muhtar Dilek’le tanıştım. Kahramanım etiyle kemiğiyle canlı olarak karşımda duruyordu. Hikayeyi kısa bir sürede revize edip Dilek Demir’in hikayesi ile bütünleştirdik. Bu arada Senaryoyu Ekrem İmamoğlu’nun Başkanı olduğu İstanbul Vakfı’nın Büyüt Hayallerini adlı senaryo yarışmasına gönderdik. Senaryomuz, İstanbul Vakfından Senaryo destek Ödülü aldı. Daha sonra ise TÜRSAK Vakfının koordinasyonunda filmimizi çekip festival sürecini başlattık. Daha önceki filmlerimizde olduğu gibi bu filmimizinde kendi varlığını tamamlayıp, kendi gündemini yaratıyor oluşu benim için oldukça mutluluk verici” dedi.