Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’dan ‘Kürtçe’ye şerh koyma’ tepkisi!

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Diyarbakır Şubesi, ÇMO Genel Başkanı Ahmet Kırmızı’nın “Kürtçeye şerh koymaya çalışıyoruz” sözlerine yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO)

Diyarbakır’dan ‘Kürtçe’ye şerh koyma’ tepkisi!

Türk Mühendisler Derneği’nin 1 Haziran 2024 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Türkiye Yüzyılında Mühendisler – Sorunlar ve Çözüm Önerileri Paneli”nde konuşan ÇMO Genel Başkanı Ahmet Kırmızı, “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 48’inci Genel kurulundaki sonuç bildirgesine müdahale etmeye çalışıyoruz, Kürtçenin ve farklı dillerin kullanılması konusunda demokratik adımlar atılması gerektiğiyle ilgili alınan karara şerh koymaya çalışıyoruz” demişti.

ÇMO başkanının Kürtçe’ye yönelik kullandığı sözlerine, Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Diyarbakır’dan ‘Kürtçe’ye şerh koyma’ tepkisi!

 ‘KENDİSİYLE ÇELİŞEN SÖYLEMLER’

Kırmızı’nın oda içi toplantılarda çoğulculuğu savunan değerlendirmeler yaptığı belirtilen açıklamada, “Ancak farklı platformlarda kendisiyle çelişen bu tür söylemler tutarsızlık göstergesidir. Kendisini samimiyete davet ediyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Oda genel merkez yönetimlerinin, üyelerinin, çok kültüründen, çok dilliliğinden ve çok renkliliğinden kopuk görüş ve yönetim anlayışını kabul etmiyoruz. Oda genel merkezinin insan hakları ve mühendislik etiğiyle bağdaşmayan bu tekçi anlayışı, üyelerindeki saygınlığını ve etkinliğini yitirmeye mahkûmdur. İnsanın en doğal hakkı olan anadil hakkına ‘şerh koyan’ kabul etmeyen, tahammülü olmayanlarla ortaklaşmamız söz konusu değildir. Yaşamın büyüsünü bozan bu tutumlara rağmen inatla hakikat mücadelemizi sürdüreceğiz ve başaracağız.”