Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’daki burcun yeni hali görenleri hayran bıraktırdı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin “Surlar’da Diriliş Başlıyor” mottosuyla sürdürdüğü çalışmalarda Urfa Kapı Burcu’nun yeni hali görenleri hayran bıraktırdı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin “Surlar’da

 

Süleyman AYDIN

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi Surları gelecek nesillere taşımak amacıyla “Surlarda Diriliş” mottosuyla başlattığı restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, 51 ile 62 nolu burçlar dahil olmak üzere 12 burcun restorasyonu için çalışmaları ise devam ediyor. Proje kapsamında 52 nolu burç olarak adlandırılan Keçi Burcu’nun da kapsamlı restorasyonu gerçekleştirilecek.

 

İLK 6 ETAPTAKİ ÇALIŞMALAR

 

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nca 2020’de “Surlarda Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; 1’inci etapta Urfa Kapıyı koruyan 2 burcun acil müdahalesi, Ben u Sen Burcu (Ulu Beden), Yedi Kardeş Burcu, Nur Burcu ve Selçuklu Burcu gibi en bilindik ve en nitelikli burçlar dâhil olmak üzere toplam 6 burç ve onları birbirine bağlayan sur duvarları restorasyonu bitirildi.

  1. etapta yer alan toplam 11 burç restorasyonu, Amida Höyük çevresine istinat duvarı, hafriyat ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı.

 

  1. etapta, Dağkapı burcu ile Tek Beden 5 ve 7 nolu burçların yer aldığı 3. etap çalışmaları tamamlandı.
default

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 4’üncü etap restorasyon çalışmaları kapsamında 75 ve 76 nolu burçları için de ihale gerçekleştirdi.

 

  1. etapta İçkale Surlarından başlayarak 950 metre, Dicle vadisine bakan ve surların en çok tahrip olmuş kısmının yer aldığı 11 burç restorasyon ediliyor.

 

  1. etapta ise restoresi bitmiş Yedi Kardeş ve Nur Burçlarının üst katlarına erişimi sağlayacak seğirdim yolları ile beraber 39-40 nolu burçlar restore ediliyor ve ara sur duvarları, Urfa Kapıyı koruyan 2 burcun esaslı onarımı devam ediyor.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya hesabından restorasyon sonrası Urfa Kapı Burcu’nun yeni halini paylaştı. Görenleri hayran bıraktıran muhteşem bir mimari ve güzellik dikkat çekiyor.