Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’daki 536 tarihi yapı bir kitapta toplandı; Toplum belleksiz var olamaz!

DTSO ve TMMOB, Diyarbakır’da 536 tescilli ve tescile değer tarihi yapıya dair hazırladığı kitabın tanıtımını yaptı. Yıkılmaya yüz tutmuş yapılara dair tescil sürecinin başlatılması açısından yaptıkları çalışmanın önemli olduğunu vurgulayan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, toplumun belleksiz var olamayacağının altını çizdi.

DTSO ve TMMOB, Diyarbakır’da

Diyarbakır’daki 536 tarihi yapı bir kitapta toplandı; Toplum belleksiz var olamaz! DTSO ve TMMOB, Diyarbakır’da 536 tescilli ve tescile değer tarihi yapıya dair hazırladığı kitabın tanıtımını yaptı.  Yıkılmaya yüz tutmuş yapılara dair tescil sürecinin başlatılması açısından yaptıkları çalışmanın önemli olduğunu vurgulayan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, toplumun belleksiz var olamayacağının altını çizdi.

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), mimar, harita mühendisi ve arkeologlardan oluşan bir ekiple tescilli ve tescile değer tarihi yapılara dair çalışmasını tamamladı. Çalışma kapsamında 536 taşınmaz kültür varlığının tespiti ve güncelleme çalışması yapıldı. Söz konusu yapıların bilgileri güncellenerek, fotoğraflanması çalışması gerçekleştirildi. 2023 yılında tamamlanan çalışmaya dair veriler, “Diyarbakır İli Tescilli ve Tescile Değer Tarihi Yapılar” adıyla kitap haline getirildi.

‘Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz’

Kitabın lansmanı, Gastro İnovasyon Merkezi’nde yapıldı. TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Alican Çetinkaya, “Tüm dünya halklarına ait olan Sur ve Hevsele sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu çalışmamızla, birlikte istenildiğinde kültür için neler yapılabildiğini göstermiş olduk. Bu çalışma ile kentimizin sahip olduğu ve gün yüzüne çıkarılması gereken kültürel mirasımızın ne kadar çok olduğunu bir kez daha gösteriyoruz” dedi.

‘Kentimizin ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz’

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise, yıkılmaya yüz tutmuş yapılara dair tescil sürecinin başlatılması açısından yaptıkları çalışmanın önemli olduğunu vurguladı. Kaya, “DTSO olarak Kent Platformu ile birlikte bu tür çalışmaların hep içinde olacağız, destekleyeceğiz. Temel amacımız da kültürel mirasımıza sahip çıkmak. Bu anlamda kentimizin ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz” diye kaydetti.

‘Bölgede belgelenmemiş çok fazla yapı var’

Toplumun belleksiz var olamayacağını söyleyen mimar Kıymet Yıldız, “Bizler de bu belleği tespit etmek ve korumak için bu çalışmayı yürüttük. Diyarbakır’ı diğer bölgelerden ayıran en önemli özelliği birçok topluma beşiklik etmiş olmasıdır. Bizim buradaki en büyük amacımız, bir tarihin yok edilme sürecine karşıydı. Böyle bir çalışmanın kent hafızası için önemli olacağını düşünerek başladık. Diyarbakır’da ve bölgede çok fazla yapı var ama henüz belgelenmemiş. Bu çalışmayla da bazılarını belgelemeyi hedefledik” ifadelerini kullandı.