Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ‘vergide adalet’ talebi!

Diyarbakır’da ASM çalışanları “vergide adalet” talebiyle alanlara çıkarak, “Adaletsiz vergi sistemini değiştirebiliriz” diye kaydetti.

Diyarbakır’da ASM çalışanları “vergide

Diyarbakır’da ‘vergide adalet’ talebi! Diyarbakır’da ASM çalışanları “vergide adalet” talebiyle alanlara çıkarak, “Adaletsiz vergi sistemini değiştirebiliriz” diye kaydetti.

 

Eylemlerin ikinci haftasında Diyarbakır Tabip Odası (DTO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Körhat ASM önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor” yazılı pankart açıldı. Açıklama metnini SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus okudu.

Vergilerin hak kaybı yaratmadan adaletli ve eşit olarak dağıtılması gerektiğini söyleyen Ulus, “Ancak ekonomik krizle birlikte ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükü ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranı giderek artmış ve çalışanların üzerine eklenen yük dayanılmaz hale gelmiştir” dedi.

 ‘Mücadelemiz sürecek’

ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, mücadelelerine davam edeceklerini belirten Ulus, “Sağlıkla ilgili bazı kanunlardaki değişiklikler tüm muhalefet kesimlerin itirazlarına rağmen Meclis’te kabul edildi.

Bununla aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan destek ödemesinin ‘disiplin cezası’ alınması halinde kesintiye uğraması ile ilgili düzenleme yasallaşmış oldu. Geçmiş yıllarda Sağlık Bakanlığı döner sermaye ek ödeme verilmesi hakkında yönetmelik aleyhine açtığımız davalarda Danıştay disiplin cezası verilmesi halinde ek ödeme kesintisi yapılması ile ilgili maddeleri iptal etmiştir. İptal gerekçesi ise ‘bir fiile 2 ceza olmaz’ kuralıdır.

Tüm itirazlarımıza rağmen bu yönetmelik maddeleri kanunlaştırılmıştır. Hukuksal ve demokratik mücadelemizin bu konuda da devam edeceğini bir kez daha ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.