Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da sıcaklar böcekleri arttırdı: Uzmanından uyarı geldi!

Diyarbakır’da havaların ısınmasıyla birlikte böcek ısırma vakaları arttı. Uzmanından uyarı geldi.

Diyarbakır’da havaların ısınmasıyla birlikte

Diyarbakır’da sıcaklar böcekleri arttırdı: Uzmanından uyarı geldi!

Diyarbakır’da kavurucu sıcaklar ile birlikte vatandaşlar açık alanlara yöneldi. Piknik alanları, parklar ve bahçelerde böcek ısırıkları arttı. Vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gösteren böcek ısırığı bazen oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

KÖTÜ SONUÇLAR ÇIKABİLİR

Konuyla ilgili bazı uyarılarda bulunan Diyarbakır Dağkapı Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Yusuf Kaplan, böcek ısırmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Sivrisinek, kene, karınca, örümcek, pire ve aklınıza gelebilecek pek çok böcek ısırığının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirten Kaplan, “Özellikle sıcak havalarda böceklerin geneli gün yüzüne çıkar. Böceklerin pek çoğu kanla beslenir ve insan vücudu bunun için elverişlidir. Böcek ısırığı, genel olarak vücutta küçük bir alanda kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Böcek ısırıklarının bir dizi kötü sonuçlar da doğurabileceğini akılda tutmak gerekir. Az da olsa ölümle sonuçlanabilecek kötü durumlara da neden olabilir” uyarısı yaptı.

HANGİ BELİRTİLER ÇIKAR

Böcek ısırmalarıyla birlikte istenmeyen sonuçların oluşabileceğini kaydeden Kaplan, “Alerjik reaksiyonla birlikte solunumun durması bazen arı sokmalarında kalp krizi ile eşlik eden sendromlar (Kounis Sendromu). Isırılan bölgede cilt enfeksiyonu (bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ülser oluşturacak yaralara bile neden olabilir) Kene ısırıkları ile gelişen “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” Böcek ısırıklarında ekseriyetle; Şişlik- Kızarıklık- Ağrı- Kaşıntı şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir” dedi.

Diyarbakır’da sıcaklar böcekleri arttırdı: Uzmanından uyarı geldi!

BÖCEK ISIRMALARINA KARŞI NE YAPILMALI?

Yaz aylarında özellikle tahtakurusu, örümcek, kene ve arı sokmaları sebebiyle hastanelere başvuruların arttığını, nadir de olsa gerçekleşen akrep ve yılan sokmalarının ciddi derecede hayati risk oluşturabileceğini belirten Kaplan, “Böcek sokması durumunda; “Öncelikle enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla ısırılan bölgeyi 3-5 dakika sabunlu su ile yıkayın. Böceğin ısırdığı alanı kaşımayın, çizmeyin, kanatmayın ya da sıkmayın. Bir poşete soğuk su ve buz koyup şişen bölge üzerine soğuk uygulama yapın. Eğer ısıran böcek zehirli ise; sokmanın olduğu bölgeyi hareket ettirmeyin, ısırılan kişiyi yatar pozisyonda tutun ve ısırılan bölgenin biraz üst kısmından kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulayın.” bilgisini verdi.