Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Sakarya Caddesi esnafını zor günler bekliyor!

Yaz döneminde geç saatlere kadar açık olan Sakarya Caddesi’nde havaların soğumasıyla birlikte açılış saatleri kısaldı. Son zamanlarda üniversite öğrencilerinin de tercihi olan Sakarya Caddesi çarşısında, esnafı zor günler bekliyor.

Diyarbakır’da Sakarya Caddesi esnafını zor günler bekliyor!

Berivan Kılıç

Halk arasında sağlık ocağı diye bilinen Bağlar İlçesindeki Sakarya Caddesi üzerinde yer alan çarşı, soğuk havaların gelmesiyle durgunluk yaşayacağı günlere giriyor. Çarşı esnafı, kış aylarının yaklaşmasıyla iş yerlerinin kepengini en erken 7’de açıp en geç yine 7’de kapatacak. Kimi esnaf dükkanını açar açmaz tezgahını dizerken, kimisi hortumla dükkanının önünü yıkıyor. İğneden ipliğe her şeyin bulunduğu çarşıda, 16 yıldır esnaflık yapan Halit Kaymaz, “Bizi sıkıntılı günler bekliyor vatandaşlar soğuklardan dolayı çıkamayacak, esnaf olarak zor günler geçireceğiz” dedi.

 

‘Yıkım çalışmaları işlerimizi olumsuz etkiledi’

Hemen hemen bütün çarşının birbirini tanıdığını ve kardeşçe geçindiklerinin altını çizen Kaymaz, “Ekonomik anlamda genel olarak her yerde sıkıntı var. Bunu görmezden gelemez kimse, ama burada fiyatlar biraz daha uygun. Her gelen müşterimizi güler yüzle karşılamaya çalışıyoruz. 10 yıllık müşterilerim de var 5 yıllık müşterilerim de.  Burası normal günlerde çok kalabalık, özel günler olunca iğne düşecek yer kalmıyor ama soğuk havalar bunu erteleyecek gibi görünüyor. İki gündür depremde zarar gören binalarda yıkılmaya başlayınca, etraf toz dumanına döndü. Bu aralar meydana gelen durgunluğun bir sebebi de bu” dedi.

Simge haline gelen çarşı üniversite öğrencilerinin de tercihi

Uzun yıllardır burada esnaflık yapan Kaymaz, yaz aylarında geç saatlere kadar açık olan çarşının, kış aylarında daha erken saatlerde kapatıldığını aktardı. Buranın bir simge haline geldiğini söyleyen Kaymaz, daha önce sadece Diyarbakır halkının alışveriş yaptığı çarşıda, son zamanlarda farklı şehirlerden gelen öğrencilerin de fiyat uygunluğundan dolayı burayı tercih ettiğine dikkat çekti.  Kaymaz şunları söyledi; “Sakarya Caddesi çarşısına siyah saçlarla geldim, beyaz saçlarla devam ediyorum. Bazen saat 12’ye kadar siftah yapamıyoruz bazen, dükkanı açar açmaz siftahımızı yapıyoruz.  Bu işler kısmet işi, ay var gün besler, gün var ay besler. Çarşıdaki her dükkanın en az üç elemanı var, bende burayı kardeşlerimle beraber işletiyorum. Sıkıntı yaşadığımız zamanlar genelde kış ayları oluyor, erken açıp kapatmak zorunda kalıyoruz. Çarşının yazın öyle bir derdi yok dükkanlar geç saatlere kadar açık kalabiliyor. Çarşı olarak burada bir simge haline geldik. Daha önce çok bilinmezdi ama şimdi farklı şehirlerden gelen üniversite öğrencileri bile daha uygun olduğu için buradan alışveriş yapmaya geliyor.”