Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da NRP eğitimi 7’nci kez düzenlendi

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yenidoğan ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla sağlık personeline yönelik “Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP)” eğitimi düzenlendi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Diyarbakır’da NRP eğitimi 7’nci kez düzenlendi

Doğumda gelişebilecek yenidoğan ölümleri ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı uygulama eğitimi, 27-29 Mayıs tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğünün eğitim salonunda düzenlendi. 3 gün süren eğitime kamu ve üniversite hastanelerinden 11 hekim, 4 ebe, 7 hemşire, 1 acil tıp teknisyeni ile 1 ambulans ve acil bakım teknikerinden oluşan 24 sağlık çalışanı katıldı. Eğitim programında yenidoğana yapılan müdahalelerde güncel yaklaşımlar ve uygulamalar aktarıldı.

Yürütülen programlar ve çalışmalarla temel resüsitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditedenin gelişmiş ülke değerlerine ulaşmasının hedeflendiği belirtildi. Eğitimin son gününde yapılan yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.