Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da nesli tükenmekte olan o hayvan görüntülendi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nce (IUCN) ‘Nesli Tükenme Tehdidine Yakın’ kategorisinde sınıflandırılan su samuru görüldü.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, Dünya

Diyarbakır’da nesli tükenmekte olan o hayvan görüntülendi. Diyarbakır’da ‘Nesli Tükenme Tehdidine Yakın’ kategorisinde sınıflandırılan su samuru görüldü.

 

Şaşkınlığa yol açan su samuru Diyarbakır‘ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Belitaş (Xırbêsitil) Mahallesi’ndeki su göletinde görüldü.

 

Bölgede nadir görülen su samurunu gören bir vatandaş, hemen cep telefonuyla samurun hareket halindeki görüntülerini kayda aldı.

 

Kaydedilen görüntülerde, su samurunun gölete dalıp kıyıya çıktığı anlar görülüyor.

 

Daha önce de Dicle Nehri‘nde bir tatlı su samuru görülmüştü.

 

Su samurunun nesli tehlikede midir, nerelerde sık görülür?

 

Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nce (IUCN) ‘Nesli Tükenme Tehdidine Yakın’ kategorisinde sınıflandırılan su samuru, ürken ve suda yaşadığı için nadir görünen hayvanlar arasında yer alıyor.

 

Sansargiller familyasından olan su samuru, nehir ve göl kıyılarında yaşayan etçil bir memeli. Su kenarlarında kazdığı çukurlarda yaşar.

 

Yuvası karada olmakla beraber girişi su altındandır. Yuvasının içini kuru yaprak ve yosunlarla döşer, havalandırma deliği de bırakır.