Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Çınar ilçesinde kurduğu “Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise”nin açılışı gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Çınar

Diyarbakır’da Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise açıldı! Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Çınar ilçesinde kurduğu “Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise”nin açılışı gerçekleştirildi.

 

 

Diyarbakır’da merhum eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’nun adının verildiği Bilgi Evi ve Akademi Lise’nin açılışı amacıyla tören düzenlendi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, açılış töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde birçok hizmeti gerçekleştirdiklerini belirterek, açılışla rahmetli Bakan Arzu’nun adını yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

‘67 bin metrekare kilitli parke yaptık’

Çınar ilçesinde de önemli hizmetlere imza attıklarını aktaran Vali Su, “Çınar’da son 4 yılda yaklaşık 550 kilometre asfalt, 67 bin metrekare kilitli parke yaptık. Oyun grupları, basketbol potaları, sahaları, tarihi Zerzevan Kalesi’nde karşılama merkezi yapıyoruz.

Çınar’ımızda turizm gelişmesi için çok önemli bir yapıyı inşallah gerçekleştireceğiz. Yarım olimpik yüzme havuzu yaptık. Gençlik merkezi ve 2 yeni halı saha da yapıyoruz. Kütüphane yapımına başlanacak. Yani her alanda, her noktada hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Sadece Çınar’da değil, ilimizin genelinde hizmetleri hayata geçiriyoruz” dedi.

Vali Su öğrencilerle yakından ilgilendi

Programda, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, AK Parti Diyarbakır Milletvekilli Mehmet Sait Yaz, Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi (TARPOL) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker de konuştu. Konuşmaların ardından Vali Su ve beraberindekiler, “Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise”nin açılışını yaptı.

Vali Su ve beraberindekiler kurdele kesiminin ardından merkezi gezerek öğrencilerle yakından ilgilendi. Törene, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, eski Bakan Arzu’nun ailesi, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kutbettin Arzu Bilgi Evi ve Akademi Lise

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığınca yeni hizmet vermeye başlayan merkezde 11 akıllı sınıf, kütüphane, akıl ve zekâ, bilişim, müzik ve resim sınıfları yer alıyor. Çocuklar, Bilgi evinde ücretsiz Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce eğitimi alıyor.

Bilişim sınıfı, kütüphane, laboratuvar ve atölyelerin yer aldığı merkezde robotik kodlama dersleri de veriliyor. Alanında uzman eğitmenlerin görev yaptığı yeni eğitim yuvasında ana dersler dışında çocuklar, idare tarafından belirlenen tarihlerde sosyal, kültürel programlar ve spor aktivitelerinden de ücretsiz şekilde yararlanıyor.