Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ihracat düştü

Diyarbakır 2024 yılının Ocak ayında ihracat bir önceki döneme göre yüzde 11 gerileyerek 18 milyon 255 bin dolar olarak gerçekleşti.

Diyarbakır 2024 yılının Ocak

Diyarbakır’da ihracat düştü! Diyarbakır 2024 yılının Ocak ayında ihracat bir önceki döneme göre yüzde 11 gerileyerek 18 milyon 255 bin dolar olarak gerçekleşti.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 2024 Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre, geçen yılın Ocak ayında 20 milyon 419 bin dolar olarak gerçekleşen ihracat, bu yılın Ocak ayında yüzde 11 düştü. 2023 yılının Ocak ayında Diyarbakır’dan 18 milyon 255 bin dolar ihracat yapıldı.

Rakamlarla ilgili bilgi veren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Yıldız Türk, “Suriye, Irak, Bulgaristan ile ihracat artarken Rusya, Almanya, İsrail ve İran ile yapılan ihracat düşmüştür. Diyarbakır 2024 Ocak ayında toplam 18 milyon 255 bin dolar ihracatının yüzde 54’ünü Irak’a yapmıştır” dedi.

Irak’a ihracat arttı

Geçen yılın Ocak ayına göre, bu yılın ihracatının yüzde 27 oranında arttığını belirten Türk, şunları söyledi: “Genel anlamda ihracat rakamı düşse bile, Irak ile yapılan ihracat artış ivmesindedir. Bu da bizlere Irak pazarının Diyarbakır ve Türkiye için halen en cazip pazar olduğunun göstergesidir. Sektörel anlamda ihracatın en fazla azaldığı ilk 3 sektör Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Çelik ve Madencilik Ürünleridir. İhracatın en fazla arttığı ilk 3 sektör ise Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Makine ve Aksamları, Tekstil ve Hammaddeleri sektörleridir.”