Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor!

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, ilçe sınırları içerisindeki çevre sağlığının korunması amacıyla topladığı hayvansal atıkları gübreye dönüştürerek, çiftçilere sunuyor.

Diyarbakır’da hayvansal atıklar gübreye dönüştürülüyor!

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci’nin talimatıyla, Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde ekipler tarafından toplanan hayvansal atıklar, gübreye dönüştürüldükten sonra çiftçilere destek olarak veriliyor.

 ‘Acil önlem alınması gerekiyor’

Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Yenişehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar ile ilgili yapılan açıklamada, “Başkanlığımıza bağlı kırsal mahallelerde, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyen hayvansal atıklar kaldırılıp çiftçilerimizin tarlalarına dökülüyor. Bu durum, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, hayvansal atıkların uygun bir şekilde işlenmesi ve bertaraf edilmesi konusunda, acil önlem alınması gerekiyordu. Kırsal mahallelerdeki çiftçiler için hayvansal atıklar, sıklıkla gübre olarak kullanılabilir. Ancak, atıkların doğru bir şekilde işlenmemesi veya fazla miktarda kullanılması, toprak kirliliği ile yer altı suyunun kirlenmesine neden olabilir. Bu durum, tarım ürünlerinin kalitesini olumsuz etkileyebilir ve sonuç olarak gıda güvencesi sorunlarına yol açabilir.

‘Toplum sağlığını korumak için büyük bir öneme sahip’

Bu sorunların çözümü için, çevrenin temizlenmesine ve doğanın korunmasına büyük önem veren Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, kırsal mahallelerimizde hayvansal atıkların yerleşim yerlerinden alınıp, çiftçilerin tarlalarına uygun şartlarda, hayvansal gübre olarak dökülmesi talimatı verdi. Belediyemiz ekipleri tarafından günün belirli saatlerinde toplanan atıklar, isteyen çiftçilerimizin tarlalarına gübre olarak ulaştırılıyor. Bu sorunların önüne geçmek için belediyemiz tarafından yapılan bu çalışmalar, hem çevre, hem de toplum sağlığını korumak için büyük bir öneme sahip” denildi.