Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da görülen Tahir Elçi davasında mahkeme kararı açıklandı!

Diyarbakır’da eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin devam eden davanın 9. duruşmasında mahkeme duruşmayı ile ilgili kararını açıkladı.

Diyarbakır'da eski Baro Başkanı

28 Kasım 2015’te eski Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır‘ın Sur ilçesinde çıkan çatışmada başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti. Elçi’nin ölümüne ilişkin PKK’lı terörist Uğur Yakışır, ‘Olası kastla ölüme sebebiyet verme’ suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle, olayın meydana geldiği gün görevli olan tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.’nin ise ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapisle yargılandığı davanın 9’uncu duruşması görüldü.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan S.T., F.T. ve M.S., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile katıldı. Elçi’nin eşi CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, bölge baro başkanları, Türkiye’nin yanı sıra Paris Fransa, İtalya ve İsviçre’den avukatlar ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan da salonda yer aldı.

Avukatların talebiyle olayın yaşandığı sokakta bulunan bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntüsüne müdahale edildiği iddiasına ilişkin rapor okundu.

İş yerinin güvenlik kamerasına ait olan 765 kamera kaydının incelendiği, cihazda ekleme, çıkarma, kesme ve montaj gibi müdahalenin bulunmadığının tespit edildiği aktarılan raporda, Elçi ailesinin avukatları, dosyada delillerin eksik toplandığını iddia edip, olay yerinde yeniden keşif yapılmasını talep etti.

Mahkeme, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır’ın dava dosyasından ayrılmasına, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın duruşma savcısına gönderilmesine karar verip, duruşmayı 6 Mart 2024’e erteledi.