Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da El Cezeri’nin 818 yıl önce yaptığı eserlerin replikası sergilendi

Diyarbakır’da El Cezeri’nin 818 yıl önce yaptığı 11 eserin replikası, tarihin sıfır noktası olan Artuklu Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırladı.

Diyarbakır'da El Cezeri'nin 818

Diyarbakır’da düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali çerçevesinde etkinlikler devam ediyor. El Cezeri’nin 818 yıl önce yaptığı eserlerin replikası, Sur ilçesindeki Artuklu Sarayı’nda sergilendi.
Artuklular döneminde uzun yıllar saray mühendisliği yapan ünlü İslam alimi ve sibernetiğin kurucusu El Cezeri’nin eserleri ilgiyle incelendi. Sergi içerisinde yer alan 11 nesneden El Cezeri’nin bal mumu heykeli, içecek sunan otomat, kayıkçılı su saati, çocuklu abdest alma otomatı, öküzlü içecek otomatı, dört kepçeli su kaldırma sistemi, dört sürgülü kapı kilidi, bardak su saati, fil su saati, şifreli kilitli sandık gibi eserler yoğun ilgi gördü.


Dicle Üniversitesi öğrencilerinin sergiye yoğun katılım sağladığını belirten Dicle Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, aynı zamanda sergide Artuklu Sarayı’nda yapılan kazılara ait 35 fotoğrafın da yer aldığını ifade etti.

Yıldız, “Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında El Cezeri’nin 818 yıl önce 25 yıl çalıştığı, Artuklu Sarayı’nda yaptığı eserlerin, robotların ve makinelerin replikası bugün burada sergileniyor. Aynı zamanda 2018-2022 yılları arasında Artuklu Sarayı’nda yaptığımız kazıya ait de 35 fotoğraf sergileniyor. El Cezeri, hem İslam aleminin hem Diyarbakır için hem de teknoloji dünyası için önemli bir şahıs. Sibernetik robotiğin babasıdır” dedi.


“2025 yılının Türkiye’de El Cezeri Yılı olarak ilan edilmesini istiyoruz”
2025 yılının El Cezeri yılı olması yönünde çağrıda bulunan Yıldız, “2025 yılı El Cezeri’nin ölümünün 820’nci yıl dönümüdür. 2025 yılının Türkiye’de El Cezeri Yılı olarak ilan edilmesini istiyoruz. Bu sergi hem festivale gelenler hem Diyarbakır halkı için hem de öğrencilerimiz için büyük bir fırsat. Şu anda da Güzel Sanatlar öğrencileriyle sergimizi geziyoruz” ifadelerinde bulundu.