Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da bu lastiği kullanan cezadan etkilenmeyecek!

Yaz ve kış mevsimlerine göre lastik takan araç sahipleri, son yıllarda piyasaya çıkan bu lastiği kullanırsa hem cezadan etkilenmeyecek hem de ekonomik anlamda rahatlayacağı gibi, güz aylarında lastik değiştirmek zorunda kalmayacak.

Diyarbakır’da bu lastiği kullanan cezadan etkilenmeyecek!

Berivan Kılıç / Özel Haber

Otomobil sahipleri için her yıl 12. ayın birinde yapılan, zorunlu kış lastiği uygulamasına sayılı günler kala, araç sahipleri lastikçilere yöneldi. Genellikle yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı için kullanılan ticari araçlarda, zorunlu lastik kullanmayan araç sahibi hakkında cezai işlem başlatılacak. Her sene kış aylarında lastik değiştirmek zorunda kalan vatandaşlar için, son birkaç yıldır ekonomik anlamda ve kazaların önlenmesi açısında daha iyi olan 4 mevsim lastikleri piyasaya sunuldu. Vatandaşların yazın 4 kışın 4 yılda toplam 8 lastik kullanmasından çok 12 ay kullanışlı olan 4 mevsim lastikleri kullanmasını öneren Yunus Akyıl ‘’ Kış lastikleri dışında, 4 mevsim lastiğini de kullanan araç sahipleri kış aylarında uygulanan cezadan etkilenmeyecek” dedi.

 

‘Diyarbakır’da kış ayları çok karlı geçiyor’

Yunus Akyıl “20-25 gündür satışlarımız başlamış durumda. Yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçların, kışlık lastik takmaları gerekiyor. Bu araçlar lastiklerinde değişim yapmadığı takdirde haklarında cezai işlem başlatılır. Kış lastiği ve yaz lastiğinin yanında son birkaç yıldır 4 mevsim lastikler piyasaya sunuldu.  4 mevsim lastiği kullanan kişiler güz aylarında ayrıca kış lastiği kullanmak zorunda değil.  Bu lastiklerin üzerinde M+S özellikleri var, buda aracın çamur ve karda sürüşü gerçekleştirebileceğini ifade eder. Diyarbakır’da kış ayları çok karlı geçmediği için dört mevsim lastikler ideal olur. Vatandaş yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği kullanarak 8 lastik yapacağına 4 mevsim lastik alsın yazın da kışın da 4 tane tek kullansın” diye konuştu.

‘’Vatandaşlar bu lastiği kullansın’’

Diyarbakır’da yılın sadece bir iki gününde yerde kalan kar için dükkanın önünde kış lastiği alıcılarının yoğunlaştığını aktaran Akyıl, ’’ iki günlük kar için kış lastiği taktırmak istemeyenler 4 mevsim lastik kullansın.  Şehrimizde zorunlu kış lastiği taktırmak isteyenler dışında, çok kış lastiği kullanan kimse yoktur.  Karın yağdığı ve yerde kaldığı ilk iki gün, kış lastiği almak isteyen vatandaşlar dükkanın önünde yoğun kuyruklar oluşturuyor. Kar bittikten iki gün sonra herkes kış lastiğini çıkarıyor. Vatandaşlar lastiği iki gün takıp çıkaracağına 4 mevsim lastik kullansın” diye belirtti.

 

‘’Kış lastiği takmayan bir an önce gelip alsın’’

Lastik satışı yapan Yunus Akyıl, Şehirde çok kar yağmadığı için zorunlu ticari araçlar dışında pek kimsenin kış lastiği takmadığını anlattı. Daha çok ilçelere satış yapan Akyıl ‘’kışlık lastik satışına başladık, almayan bir an önce gelip alsın’’ çağrılarında bulundu.  Yunus Akyıl: Diyarbakır’da lastik satışları yapmakla beraber farklı şehirlere de kış lastiği satışları yapıyoruz. Mardin, Şırnak, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’ın İlçelerine satışlarımız oluyor. Kış lastikleri daha çok Doğu Anadolu’da kullanılıyor.  Kışlık lastik takmaya başladık, devam ediyoruz şuanda. Almayan bir an önce gelip alsın.