Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da “Anlat Bana; Dövmeler, Ağıtlar, Hikâyeler”  söyleşisi

Güneydoğu Bölgesinde kadınların yaptığı dövmeleri konu edinen, uluslararası Cannes Film Festivali başta olmak üzere birçok festivalde gösterilen ve yoğun ilgi gören,  “Anlat Bana; dövmeler, ağıtlar, hikâyeler” adlı belgesel filmin yönetmeni Mehmet Sait Tunç, Dicle Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Güneydoğu Bölgesinde kadınların yaptığı

Diyarbakır’da “Anlat Bana; Dövmeler, Ağıtlar, Hikâyeler”  söyleşisi

“Anlat Bana; Dövmeler, Ağıtlar, Hikâyeler”  söyleşisi öncesi, artık kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel dövmelerin hikâyesini anlatan “Anlat Bana; dövmeler, ağıtlar, hikâyeler” filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Arapça, Kürtçe ve Süryanice olmak üzere 3 dilde ilerleyen belgesel filmin gösterimi sonrasında Tunç, filmin izleyenleri etkilemesinin nedenlerinden birinin, geçmişten bugüne Mardin’de bir arada yaşayan ve birbirini besleyen farklı kültürlerin zenginliği olduğunu ifade etti.

Tunç, “Dövme sanatı kültürel yaşamın bir parçası, tamamlayıcısı adeta. Yalnızca dövmenin yaktığı ağıtlar, tuttuğu yaslar, anlattığı hikâyelerle de yüzlerce yılın birikimini aktarıyor bölge insanı bu belgeselde. Ki bu belgeselde yer alan insanlar bu geleneğin de son temsilcileri arasında yer alıyor.