Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ‘Aktif Yaşam Merkezi’yle engeller aşılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Sümer Park Ortak Yaşam Alanı içinde toplam 12 bin metrekare üzerine kurduğu Aktif Yaşam Merkezi’nde özel gereksinimli bireyler için müzikten hobi odalarına birçok alanda faaliyet yapılıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Sümer

Diyarbakır’da ‘Aktif Yaşam Merkezi’yle engeller aşılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ve tüm engelli bireylerin kullanımına uygun olan merkezde; müzik, bilgisayar, hobi ve boyama atölyeleri ile spor salonu, özel çocuklar için okul öncesi çocuk gelişim sınıfı bulunuyor. Seminer salonu da bulunan merkezde her gün 50 özel gereksinimli birey ağırlanıyor. Bireylerin gelişim özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre etkinlikler düzenlenen Aktif Yaşam Merkezi’nde şu anda 300 kayıtlı öğrenci bulunuyor.

8 ATÖLYEDE 10 FARKLI BRANŞTA EĞİTİM YAPILIYOR

Özel gereksinimli bireylerin bağımsızlaşmasına destek olmak, çevre koşullarını iyileştirmek, kapasitelerini geliştirmek, psiko-motor becerilerinin gelişimine katkı sunarak yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla hizmet veren merkezde 8 atölyede 10 branş öğretmeni ve 7 özel eğitim öğretmeni ile eğitim veriliyor.

ARTI 1 KAFE

Aktif Yaşam Merkezi alanı içinde yer alan Artı 1 Kafe’de ise down sendromlu bireylerin sosyalleşmesine katkı sunmak amacıyla eğitimler veriliyor. Engelli bireyler, burada hamur hazırlama ve hizmet alanında uzmanlardan eğitimler alıyor. Özel gereksinimli bireyler, bu sayede hem öğreniyor hem de arkadaşlarıyla farklı bir aktivite yapmanın keyfini yaşıyor.