Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa yönelik işkence ve kötü muamele davasında karar çıktı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2023 Newrozu’nda 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele davasında mahkeme sanık polislere “Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçundan ayrı ayrı 8’er yıl hapis cezası ve “mala zarar verme” suçlarından ayrı ayrı 4.500,00TL adli para cezası verdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2023

Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa yönelik işkence ve kötü muamele davasında karar çıktı

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve Baro Başkan yardımcısı Av. Mehdi ÖZDEMİR 2023 Lice Newrozu’nda 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele davasının karar duruşmasına katıldı.

Mahkeme her bir sanık polis hakkında TCK 109 kapsamında “ Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçundan ayrı ayrı 8’er yıl hapis cezası ve “mala zarar verme” suçlarından ayrı ayrı 4.500,00TL adli para cezasına karar verdi.

‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Davaya ilişkin Diyarbakır Barosu’ndan yapılan paylaşım şöyle: “Lice’de 2023 yılı Newroz kutlaması sırasında 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele olayına ilişkin davanın Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Baro Başkanımız Av. Nahit Eren ve Baro Başkan Yardımcımız Av. Mehdi ÖZDEMİR katıldı.

Mahkeme her bir sanık polis hakkında TCK 109 kapsamında “ Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçundan ayrı ayrı 8’er yıl hapis cezası ve “mala zarar verme” suçlarından ayrı ayrı 4.500,00TL adli para cezasına karar vermiştir.

İlk günden beri ifade ettiğimiz ve dosya kapsamındaki deliller ile mahkemenin 03.05.2023 tarihli görevsizlik kararında belirtildiği üzere kolluk görevlilerinin fiili açık işkence suçu olup, işkence suçundan cezalandırılmaları gerekmektedir.

Diyarbakır Barosu olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”