Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da 0 ve 2. El Taşıtta Yeni Dönem. Senetle Satış Yeniden Başladı!

Araba almak isteyenlere senetle satış açıklaması geldi. Satışlar senetle birlikte yeniden artmaya başladı.

Araba almak isteyenlere senetle

Diyarbakır’da 0 ve 2. El Taşıtta Yeni Dönem. Senetle Satış Yeniden Başladı! Taşıtta yeni dönem başladı. Kredi çıkmayınca senetle satış yolu başladı.

 

TAŞIT ALIMLARINDA CİDDİ AZALMA

 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından enflasyonla mücadele kapsamında alınan kısıtlama ve faiz artırım kararının ardından piyasada yükselişler yaşandı. Kredi faizlerinin yükselmesi ve kredilere kısıtlama gelmesi ile birlikte taşıt alımı satımında ciddi bir azalma meydana geldi.

gizledikleri-sifir-araclar-bakin-nereden-cikti-bakan-bolat-acikladi-tam-600-bin-adet

GALERİLERE GİTMEYE BAŞLADI

 

Kredi çıkmadığı için araba alamayan vatandaşlar ise galerilere gitmeye başladı. Galeriler, elden senetle araç satışı dönemine başladı.

 

TAŞIT KREDİSİ NE OLDU?

 

Merkez Bankası’nın aldığı son kararların ardından taşıt kredisi faiz oranları yükseliyor. Son olarak geçen hafta taşıt kredisi faiz oranları yüzde 7.89 arttı ve yüzde 47.93 seviyesine kadar yükseldi.

 

SENETLE ALIMA YÖNELDİ

 

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele çerçevesinde bankacılık sektörünün kredilerine getirdiği sınırlamalar ve yükselen faizler piyasada senet devrini yeniden başlattı. Faizlerin bu kadar yükselmesi ile birlikte kredi bulamayanlar senetle satışlara yönelirken sektör yetkilileri yaptığı açıklamada, “Kredi bulamayan ancak işi için araç almak zorunda olanlar senete yöneldi. Evini ya da işini ipotek gösteren dahi var” ifadelerini kullandı.

diyarbakirda-icradan-satilik-arac

KAÇ AY VADE YAPILIYOR?

 

Birçok bölgede galericiler, camlarına astıkları ilanlar ile senetle satış yaptıklarını söyledi. Galericilere sorduğumuzda 24 ay vadeli senetlerle araçların satıldığı görülüyor. Aracın fiyatının yüzde 50’sini verdikten sonra kalan para ise 24 ay vade ile senetlere ayrılıyor. Kimi galeriler yüzde 60 oranında faiz istiyor. Peşinat düşükse, örneğin yüzde 25’lerdeyse faiz yüzde 100 seviyesine kadar çıkıyor.

 

ÖRNEK BİR İLAN

 

Bazı satıcılar ise aracı alacak kişinin kredi puanını istiyor. 2014 model 928 bin liralık bir arabanın ilanı şu şekilde:

“Erken ödeme ve kapamada geriye kalan ayların komple vade farkı silinir. Borç bitmeden aracı geri bize satabilir ya da takas yolu ile model yükseltip, düşürebilirsiniz. Vadeli satışlarda yüzde 20 peşinatla 1.250 üstü KKB puanı olanlara özel 24 ay senetle satış yapılmaktadır. Puanı düşük olanlarda yüzde 30 peşinatla, kalanı 24 aya kadar senetli taksitli olabilmektedir”