Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır heyeti Erbil ve Duhok’ta temaslarda bulundu

DTSO ve DTB Heyeti Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde temaslarda bulundu.

DTSO ve DTB Heyeti

Diyarbakır heyeti Erbil ve Duhok’ta temaslarda bulundu! DTSO ve DTB Heyeti Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde temaslarda bulundu.

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılan oda seçimlerin ardından kutlama ve işbirliklerini güçlendirme ziyaretleri gerçekleştirdi.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve  DTB Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil ile DTB Meclis Başkanı Ahmet Ay, DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, Genel Sekreter Yardımcısı Kamuran Toktanış ile DİFAŞ Genel Müdürü Velat Ektirici’den oluşan heyet, 2008 yılında başlayan işbirliği anlaşmalarının güncellenmesi, ticari ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Ticaret ve Sanayi Odaları, Konsolosluk, Valilik ve Bakanlıklarla görüşmeler gerçekleştirmek üzere IKBY ziyaret programını başlattı.

Duhok TSO Başkanı destek talebinde bulundu

Heyet ilk olarak göreve yeni seçilen Duhok Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret etti. Duhok TSO Yönetimi ile yapılan görüşmede Gümrük’te yaşanan sorunlar, vize sorunu, Irak’ın ihracatta hedef ülke listesinden çıkarılması, transit geçiş, Duhok TSO üyelerinin Diyarbakır’daki özel hastanelerden yararlanma konuları ve Diyarbakır’da düzenlenecek fuarlara katılım sağlanması konuları değerlendirildi.

Görüşmede değerlendirilen konuların çözümüne yönelik Duhok TSO Başkanı Şükri Cemil Nuri,  DTSO ve DTB’den destek talebinde bulundu.

Duhok ve Erbil TSO nisan ayında düzenlenecek fuarlara davet edildi

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise sorunların farkında olduklarını, her iki taraftan kaynaklanan sorunları çözmeye yönelik sürekli bir çaba içerisinde olduklarını belirterek, mevcut sorunların ilgili makamlara iletilmesi konusunda gereğinin yapılacağını ifade etti.

Diyarbakır – Erbil uçuşları bir ay içerisinde başlayacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetim ile olan ihracat hacminin yetersiz olduğunu, mevcut rakamların 50 milyar dolar seviyelerine ulaşması gerektiğini bu konuda yoğun çaba içerisinde olduklarını kaydeden Kaya, Diyarbakır – Erbil uçuşlarının bir ay içerisinde başlayacağı belirterek Duhok TSO Yönetim ve üyelerini Nisan ayında düzenlenecek Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı’na davet etti.

“Kürt Bölgesi’nde Ticaret Borsaları yok”

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil de Kürt Bölgesi’nde Ticaret Borsaları olmadığını belirterek, bu durumun tarımsal ürünlerin tescil vb. işlemlerinin olmamasına ve verim düzeyinin düşük kalmasına sebep olduğunu söyledi. Türkiye’deki borsa uygulamaları hakkında bilgiler veren Yeşil, bu alandaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için üzerlerine düşenleri yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Hayet ikinci günde Erbil’e geçti

Heyet programının ikinci gününde Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni seçilen Oda Başkanı Sayın Geylan Said ve yönetim kuruluna tebrik ziyaretinde bulundu. Erbil TSO ziyaretinde konuşan DTSO Başkanı Kaya, Erbil TSO ile olan güçlü ilişkilerin yeni yönetimle de devam etmesi gerektiğini ifade ederek, karşılıklı gidiş – gelişlerin, ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde son derece önemli olduğunu, Erbil‘i kendi evleri gibi gördüklerini söyledi.

Erbil’de fuar açılabilir

Erbil TSO ile olan bağların 2008 yılında yapılan protokolle başladığını ve bu protokolün o dönemde Türkiye ile olan ilk temas olmasının önemine değindi. Kaya, “Erbil TSO ile olan protokolümüzün gereği olarak da karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesi yapılacak fuarlara karşılıklı gidiş ve gelişlerin yapılması konularında daha güçlü çalışmalar yapmalıyız. Ayrıca Erbil’de Türkiye’de üretilen ürünlerin sergileneceği bir fuar yapma konusunda çalışma yürütüyoruz. Sizleri nisan ayında yapacağımız Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı’na katılım sağlamınızı bekliyoruz.

Ayrıca heyet ile Erbil TSO yönetimi ziyaretinde Vize sorunu, gümrükte yaşanan sorunlar, karşılıklı turizmin güçlendirilmesi ve yatırım konularında görüş alışverişi yapıldı.

Erbil Başkonsolosluğu da ziyaret edildi

Heyet, Erbil TSO ziyaretinin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf’u ziyaret etti. Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için yapılması gereken çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca Habur Sınır Kapısı’nda vize uygulamasına geçilmesinin önemine vurgu yapılarak, konu ile ilgili girişimlerde bulunulması gündeme getirildi. Daha sonra Erbil Başkonsolosluğu’nu ziyaret eden DTSO ve DTB heyeti, Muavin Konsolos Emir Bayramoğlu ve Ticari Ataşe Kerem Tuzlu ile görüşme sağladı. Ziyaret kapsamında ticari ilişkilerde yaşanan sorunların çözümüne yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Yapılan görüşmelerin sonunda nisan ayında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı’na davetler yapıldı.