Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatun: Kayyum bütün taşınmazları satmış!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, kayyumların dil, sanat, kültür ve ekonomi alanında büyük tahribatlar yarattığını belirterek, üç bina dışında belediyenin hiçbir taşınmazının bırakılmadığını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatun: Kayyum bütün taşınmazları satmış!

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, Mezopotamya Vakfı’nın İskenderpaşa Konağı’nda düzenlediği 10. yıl etkinliğine katıldı. Etkinliğe Mezopotamya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyıl ve vakıf üyelerinin yanı sıra sanat, siyaset ve iş çevresinden de pek çok kişi katıldı. Vakıf çalışmalarının gösterildiği sinevizyon gösterisinin ardından konuşmalara geçildi.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyıl 10 yıllık süreç içerisinde yaptıkları çalışmaları anlatarak Kürtçede terminoloji oluşturmak için komisyonlar hukuk, tıp gibi bazı komisyonlar kurduklarını söyledi. Akyıl,  vakfın çalışmalarının büyük bir bölümünün folklor ve Kürtçenin dijital ortamda yaygınlaştırması için çalışmalar yaptıklarına dikkat çekti.

DİL, KÜLTÜR VE SANAT KIYIMI

Eş Başkan Hatun da, belediyelerin 8 yıllık kayyum dönemi yaşadığını hatırlatarak, “Kayyumlar psikolojik tahribattan tutun, dil, sanat, kültür ve ekonomi alanına kadar büyük bir tahribat yapmışlar. Borçları açıkladık. Bunlar dil, kültür, sanat ve kadın alanlarındaki tahribata nazaran yüzde bir bile değil. Kayyum meselesi sadece talan ve yağma meselesi değil, dil, kültür ve sanat kıyımıydı aslında. Politikalarının yüzde 90’ını bu yönde yürütmüşler” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatun: Kayyum bütün taşınmazları satmış!

‘BELEDİYENİN TÜM TAŞINMAZLARINI SATMIŞLAR’

Kayyumların halkın yararına sunulacak hiçbir belediye taşınmazını bırakmadığını vurgulayan Hatun, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi belediye hizmet binası, DİSKİ binası ile Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi dışında hiçbir taşınmazı bırakmamışlar. Avukatlarımız bunlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Teker teker hepsini geri alacağız.”

‘DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Kürt diline sahip çıkılması gerektiğini belirten Hatun, “Dille ilgili bilimsel bir politika izlenmeli; bununla beraber sokakta, pazarda, caddede, her yerde Kürtçe konuşulmalı, Kürtçe yaşam dili olmalıdır. Bugün Kürt Dil Bayramı. Bu vesile ile tüm STK ve siyasi yapılarına çağrımız; dilimiz için bir araya gelelim. Dilimize sahip çıkalım. Dilimizi dünya dilleri arasındaki saygın konumuna ulaştıralım. Bunun için, belediye olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Biz dilimiz, halkımız, kentimiz için hamallık yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.