Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır büyükşehir adayından  “Zazaca” müjdesi!

HÜDA PAR seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe ve Zazaca ana dilde eğitimin tercih edilmesi ile ilgili çağrılarına devam ediyor.

Diyarbakır büyükşehir adayından  “Zazaca” müjdesi!

Diyarbakır büyükşehir adayından  “Zazaca” müjdesi!

 

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, imam hatip ortaokullarında 5, 6 ve 7’nci sınıflarda Zazaca seçmeli ders ile ilgili sorunu bakanlık ile yaptıkları görüşmeler neticesinde çözdüklerini belirterek öğrencilerin Zazaca’yı seçmeli ders olarak seçebileceklerini söyledi.

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, seçmeli dersler arasında yer alan anadil tercihlerinin yapılması çağrısını yineleyerek, Zazaca tercihleri konusundaki sorunu çözdüklerini belirtti.

 

Ortaokullarda anadilde Zazaca ders tercihlerinin sadece 8’inci sınıfla sınırlandırılması nedeniyle yaşanan sorunun bakanlık nezdinde yaptıkları girişimler neticesinde çözüldüğünü kaydeden Dinç, 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerinin de Zazaca ders tercihinde bulunabileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye adayı Faruk Dinç, 5, 6 ve 7’nci sınıftaki öğrencilerin de Zazaca seçmeli dersini seçebileceklerini şu ifadelerle kaydetti:

“İmam Hatip Ortaokullarında 5, 6 ve 7. Sınıflarda Zazaca seçmeli ders ile ilgili sorun, bakanlık ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çözüldü. 5, 6 ve 7. Sınıftaki öğrencilerimiz de Zazaca seçmeli dersini seçebilirler.