Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dicle Üniversitesinde “Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi”

Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi’nin sekizincisi (IHTEC-2024) Dicle Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi'nin

Dicle Üniversitesinde “Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi”

Dicle Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresine (IHTEC 2024) Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, öğretim üyeleri ile yurt içi ve yurt dışından çok sayıda alanında uzman katıldı.

Dicle Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü öğretim üyesi ve Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Heybet Kılıç, kongre hakkında bilgiler verdi.

Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün ve ETİ BAKIR A.Ş. – Üretim Müdürü Gökhan Kürşat Demir ise kurumlarını tanıttı.

Hidrojen Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, yenilenebilir enerji ve karbonsuz yakıtlar hakkında bilgiler verdi. Dinçer “Kongrenin gerek planlama gerekse düzenlenmesi aşamalarında, bu bilimsel aktiviteyi destekleriyle başarılı kılan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç’a, Kongre Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Heybet Kılıç’a ve kongreye katkı sağlayan tüm paydaşlara ve akademisyenlere teşekkür ederiz” dedi.

Dicle Üniversitesinde "Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi"

Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç ise uluslararası çapta bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Karakoç, “Konunun bilimsel bir platformda, alanında yetkin isimler tarafından ele alınacak olması son derece mutluluk verici. Bu kongrenin, Ülkemizin enerji ihtiyacının ve talebinin değerlendirilmesi ile gelecek ihtiyaçlarımızı karşılamada olumlu sonuçların ortaya konmasına fayda sağlamasını ve bilim insanlarının yolunu aydınlatmasını temenni ediyorum.” dedi.

Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı, hidrojen ekonomisinin her geçen gün değerinin arttığını anlattı.

Kongre, hidrojen ekonomisi, hidrojen altyapısı, hidrojen yönetimi, güvenlik, üretim ve dönüşüm dâhil olmak üzere hidrojen teknolojileriyle ilgili çok çeşitli konuları kapsayacak. Konferans, hidrojenle ilgili çeşitli teknolojilere odaklanacak ve yerli yabancı birçok konuk konuşmacı yer alacak.8. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki farklı salonlardaki oturumlarla 3 gün boyunca devam edecek.