Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem Diyarbakır’da derin izler bıraktı!

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem Diyarbakır’ın kalbi Bağlar’da derin izler bıraktı.

Deprem Diyarbakır’da derin izler bıraktı!

Deprem Diyarbakır’da derin izler bıraktı! 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem Diyarbakır’ın kalbi Bağlar’da derin izler bıraktı.

Depremlerden sonra yaşayan zorunlu güç nedeniyle ilçenin nüfusu resmi olarak 13 bin azaldı. Her şeye rağmen ilçeyi terk etmeyen vatandaşlar ise acı felaketin yıldönümünde AK Parti Bağlar İlçe Teşkilatı tarafından unutulmayarak moral ziyaretleri gerçekleştirildi.

Bütün Türkiye’yi yasa boğan ve “asrın felaketi” olarak değerlendirilen 6 Şubat 2023 tarihindeki iki büyük deprem Diyarbakır’ın da aralarında olduğu 11 İl’i vurdu. Depremlerin Diyarbakır’da en fazla etkilediği ve hasar bıraktığı bölge ise Bağlar oldu.

Depremlerin ardında ilçeden binlerce kişi başka yerlere göç etmek zorunda kaldı. TÜİK verilerine göre 2022 yılında 407 bin olan ilçe nüfusu bir yıl içerisinde yaklaşık 13 bin gerileyerek 394 bin kişiye düştü.

Felaketin izlerinin devam ettiği sokaklara ziyaretler

AK Parti Bağlar İlçe Teşkilatı, felaketin yıldönümünde depremlerden etkilenen vatandaşlar için “sizi unutmadık. Hep yanınızda olacağız ” temalı ziyaretler gerçekleştirdi.

İlçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları yöneticileri 7 mahallede toplam 10 aileyi ziyaret etti. Depremlerden etkilenen vatandaşlara aynı zamanda Miraç Kandili olması dolayısıyla kandil simidi ve çeşitli ikramlarda bulunuldu, çocuklara oyuncaklar hediye edildi.

Eski Bağlar bölgesinde mahalle mahalle ve sokak sokak gezerek vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Bağlar İlçe Başkanı Avukat Sadık Başar Gür, depremlerin yaralarının bütün dünyaya örnek olacak şekilde sarıldığına vurgu yaparak, İlçe halkına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Milletimizi hiç bir zaman yalnız bırakmadık”

Devletin ve hükümetin ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla deprem bölgelerinde olduğunu belirten Gür,”Tarihin en büyük ve acı felaketlerinden birini yaşadık. Allah’a şükürler olsun ki çok iyi bir dayanışma örneği sergileyen necip bir milletimiz ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her zaman, her koşulda milletimizin yanında olan bir devletimiz var. Yaralarımızı sardık ama acılarımız ilk günkü gibi taze.  Asrın felaketinin yıldönümünde halkımıza anlamlı ziyaretler gerçekleştirdik. Bugün aynı zamanda mübarek Miraç Kandili. Bu vesileyle depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rabbimden rahmet diliyor, aziz milletimizin ve Bağlar’daki hemşehrilerimizin kandilini tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.