Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü: Kayyımları gönderme zamanı!

Yerel seçimlere dair açıklama yapan DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü, “Zaman kadınların, Kürtlerin zamanıdır. Zaman kayyımları gönderme zamanıdır” diye kaydetti.

Yerel seçimlere dair açıklama

DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü: Kayyımları gönderme zamanı! Yerel seçimlere dair açıklama yapan DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü, “Zaman kadınların, Kürtlerin zamanıdır. Zaman kayyımları gönderme zamanıdır” diye kaydetti.

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Örgütü yönetimi, yerel seçimlere dair parti binasında açıklama yaptı. Açıklamaya partinin Büyükşehir ile ilçe belediye eşbaşkan adayları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları ve yöneticiler katıldı.

 

‘Zaman Kürtlerin zamanıdır’

Açıklama öncesi konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, “Zaman kadınların, Kürtlerin zamanıdır.  Zaman kayyımları gönderme zamanıdır” dedi.   Sonrasında basın metnini DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin okudu. Mayıs seçimlerinden sonra ön seçimi kararı aldıklarını ifade eden Şahin, “Bu konuda adaylarımızın halkımız tarafından belirleneceğini dile getirmiştik. Sadece Diyarbakır’da 17 ilçemizde binlerce delegelerimizle ön seçim yaptık, bazı ilçelerimizde ise eğilim yoklaması yaparak adaylarımızı belirledik. Demokratik, katılımcı, kadın özgürlükçü yerel yönetim anlayışının yaşamsal kılınması adına çok değerli, önemli bir ön seçim sürecini geride bıraktık. Başta değerli annelerimiz olmak üzere bu süreçte sandıklara gelerek iradelerini gösteren tüm halkımıza teşekkür ediyoruz. Özgürlükçü halk iradesini esas alan yerel yönetim anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz bu ön seçim sürecinin, bundan sonraki süreçte yerel demokrasinin güçlenmesinde ön açıcı olacağına olan inancımız tamdır” diye konuştu.

 ‘Ahlaki politik yöntemi savunacağız’

Hayata geçirmeye çalıştıkları sistemin katılımcı demokrasinin en büyük örneği olduğuna vurgu yapan Şahin, “Hem dünya siyaseti için bir örnek hem de Türkiye açısından bir ilk olarak halkımızı sürece katarak ilerlemiş olduk. Çünkü biliyoruz ki halk, yönetime katıldıkça demokratikleşir. Bu anlamda demokratik dönüşümü esas alan sistemimiz aynı zamanda kayyım siyasetine karşı da bir ders niteliğindedir. Demokratik Yerel Yönetim anlayışımız ile taşından toprağına, suyundan elektriğine, hafızasından kimliğine kadar kentlerimizi ahlaki ve politik yöntemle kayyım siyasetine karşı savunacağımızın sözünü veriyoruz. Kadın düşmanı tahakkümcü zihniyete karşı demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmamız ile her kentte eşit temsiliyeti tekrardan yaşamsal kılacağız” ifadelerini kullandı.

‘Geri adım atmıyor mücadeleyi yükseltiyoruz’

Mücadeleyi yükselteceklerini kaydeden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “2016 yılından itibaren bölge kentlerini adeta toplumsal kırımdan geçirmeye çalışan kayyım anlayışına karşı 31 Mart yerel seçimlerinde de aynı iradeyle cevap vereceğimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz. Sorunların temel kaynağı olan tek tipçi; merkeziyetçi anlayışın karşısında, yerel demokrasiyi güçlendiren; herkesin öz kimliği, kültürel farklılıkları ve anadiliyle yönetime katılacağı bir belediyecilik anlayışını benimsemekten bir adım dahi geri atmayacağız. Bugün ön seçimlerde belirlenen adaylarımızla karşınızdayız. Bu kentte uzunca bir süredir yürüttüğümüz mücadelemize, halkımızın seçtiği, Bölgr halklarının belirlediği adaylarla devam ediyoruz. Bu anlamda seçimlerden ibaret olmayan mücadelemizi yükselteceğimizin sözünü vererek tüm halkımızı selamlıyoruz.”