Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’den  Van için ilk tepki: Aynı örneği Bağlar’da gördük!

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının alınması ile ilgili karara tepki gösterdi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin

CHP’den  Van için ilk tepki: Aynı örneği Bağlar’da gördük!

 

 

Van Büyükşehir Belediyesi dahil ilçelerin tümünde belediye başkanlıklarını alan DEM Parti’ye ilk kötü haber YSK’dan geldi. YSK, Adalet Bakanlığı talimatı ile seçime iki gün kala, mesai bitiminden 5 dakika önce, Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkını geri aldı.

‘BUNUN ADI HUKUKSUZLUK’

Duruma tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı: “YSK’nin ve yasaların tüm denetimlerinden geçerek adaylığı bizatihi YSK tarafından ilan edilen belediye eş başkanımız Abdullah Zeydan şahsında Van halkına siyasi pusu kuruluyor. Seçime iki gün kala, mesai bitiminden beş dakika önce Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan hakkında hukuksuz şekilde memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırmıştır. Bunun adı hukuksuzluk ve demokratik hayatın ihlalidir. Bugün Van halkının iradesi korunmazsa yarın başka bir kentin iradesi hiçe sayılacaktır. Demokrasi, hukuk ve adalet için herkes Van halkının iradesini savunmalı, bu siyasi kumpas ve pusuya karşı halk iradesinin yanında olmalıdır.”

SEZGİN TANRIKULU DA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, YSK’nın uygulamasına tepki gösterdi: “Yine AK Parti’nin halk iradesine tahammülsüzlüğü, belediye başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi…Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır. Pamuk ipliğine toplumsal bakışımızı dinamitleyecek bu girişim kabul edilemez. Tüm gücümüz ile karşı duracağız.”

 

DİYARBAKIR’DA BAĞLAR’DA NE OLMUŞTU?

2019 yerel seçimlerinde HDP’den Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyat Ceylan’a KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmemişti. Mazbata yüzde 70 oy alan Ceylan yerine, yüzde 25 oy alan AK Parti’nin adayı Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti.