Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP Diyarbakır Milletvekili Tanrıkulu PM’nin dışında kaldı

21 yıl aradan sonra ilk kez geçen mayıs ayında yapılan milletvekili genel seçiminde yüksek bir oy oranı ile Diyarbakır’dan milletvekili seçilen CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Parti Meclisi’nin dışlında kaldı.

CHP Diyarbakır Milletvekili Tanrıkulu PM’nin dışında kaldı

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri tamamlandı. CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri tamamlandı. PM seçimi için bin 277 delege oy kullandı. İstanbul milletvekilleri Gökan Zeybek ve Özgür Karabat en çok oyu alan PM üyeleri oldu.

Özgür Özel’in anahtar listesi

CHP’nin yeni genel Başkanı Özgür Özel’in listesine karşı kendi listesini hazırlayan Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinden 9 isim PM’ye girmeyi başardı. Oğuz Kaan Salıcı ise PM’ye girmek için yeterli oyu alamadı. Özgür Özel’in anahtar listesini delen isimler, Müslüm Sarı, Mehmet Tüm, Semra Dinçer, Orhan Sarıbal, Ali Haydar Hakverdi, Deniz Yavuzyılmaz, Koza Yardımcı, Aylin Nazlıaka ve Saniye Barut oldu.

Diyarbakır’da 21 yıl sonra vekil seçildi

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve eski PM üyesi Siirtli Nevaf Bilek ise kadın kotasından dolayı PM’ye giremedi. Tanrıkulu ve Bilek PM seçimlerinde yeterli oyu almalarına rağmen uygulanan kadın kotası nedeniyle PM’nin dışında kaldı. CHP 21 yıl sonra ilk kez geçen mayıs ayında yapılan milletvekili genel seçiminde, Diyarbakır’dan milletvekili çıkarabilmişti. Sezgin Tanrıkulu yüksek bir oy oranı ile CHP Diyarbakır Milletvekili seçilmişti.