Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

99 yaşındaki Kürt modacı Diyarbakır’da hayatını kaybetti

Vecdi Cemilpaşa’nın eşi ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk moda tasarımcısı olan Şermin Cemiloğlu, 99 yaşında Diyarbakır’da yaşamını yitirdi.

Vecdi Cemilpaşa’nın eşi ve

99 yaşındaki Kürt modacı Diyarbakır’da hayatını kaybetti

Diyarbakır’ın ünlü paşalarından Vecdi Cemilpaşa’nın eşi Şermin Cemiloğlu, dün gece saat 23.30’da, 99 yaşında hayata gözlerini yumdu. Türkiye’nin ilk moda tasarımcısı olarak bilinen Şermin Cemiloğlu, aynı zamanda edebiyatçıydı.

Şimdiye kadar 2 Kürtçe şiir kitabı yayınlandı. Moda ile ilgili tüm tasarımları bir defterde biriktiren Şermin Cemiloğlu’nun tüm eserleri Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’ndeki Cemilpaşa Konağı müzesinde sergileniyor.

99 yaşındaki Kürt modacı Diyarbakır’da hayatını kaybetti

CENAZE ERKEN KALDIRILDI

Şermin Cemiloğlu’nun cenazesi saat 11.00’de Mardin Kapı’da bulunan aile kabristanında toprağa verildi. Cenaze erken kaldırıldığı için, sessiz, sedasız bir merasim gerçekleştirildi. Cenaze merasimine oğulları Cemşit ve Reşit Cemiloğlu ile kızı Zizan’ın yanı sıra aile bireyleri katıldı.

99 yaşındaki Kürt modacı Diyarbakır’da hayatını kaybetti

ŞERMİN CEMİLOĞLU KİMDİR?

Türkiye siyasi tarihinin bilinen ve aynı zamanda İran’da kurulan Kürt Mahabad Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yer alan Vecdi Cemilpaşa ile evli olan Şermin Cemiloğlu, 2022 yılında hayatını kaybeden Diyarbakırlı iş insanı Ferda Cemiloğlu’nun da annesiydi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan ve 1888 yılında inşa edilen Cemil Paşa Konağı’nın sultanı olan Şermin Cemiloğlu, müze olarak bulunan konağa bir çok eser kazandırdı. Bunlardan en önemlilerinden kendi elleriyle çizdiği moda tasarımı defteri ile 2 Kürtçe şiir kitabı. Müzede aile ilgili tescillenmiş 500 belge ve yüzlerce fotoğraf da yer alıyor.

99 yaşındaki Kürt modacı Diyarbakır’da hayatını kaybetti

99 Yaşında Vefat Etti

1926 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Şermin Cemiloğlu, 1947 yılına kadar başta İzmir ve Aydın olmak üzere batı illerinde sürgünde yaşadı ve eğitimini sürgünde tamamladı. Cemiloğlu, 1947 yılında Diyarbakır’a döndüğünde Kız Meslek Okulu’nda öğretmenlik yapmaya başladı. Hayıtının en dönüm noktası olan evliliği başarılarında önemli katkısı oldu. 1950 yılında Suriye’de yaşayan amcasının oğlu Vecdi Cemilpaşa ile evlendi. Beş çocuk annesi Cemiloğlu, 1968 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye döndü. (Haber Merkezi)