• Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "En önemli vazifelerimizden biri de irşattır"

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "En önemli vazifelerimizden biri de irşattır"
  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş:
  14.09.2021 Salı

   

  Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi'nde eğitim gören din görevlilerine hitap eden Ali Erbaş, "Aldığımız bütün eğitimlerin ana vazifesi irşattır. Eğer bu eğitimleri irşada dönüştüremeyeceksek aldığımız eğitimin hiçbir faydası yok." dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezini ziyaret ederek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  Erbaş, Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezinde eğitim gören din görevlilerine hitap ederek, Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin dünyada da örneği olmadığını ve iyi değerlendirildiğinde ilim adamı yetiştirme noktasında önemli bir yer olduğunu söyledi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yapılmış olan faaliyetlerin en önde gelenlerinden birisinin ihtisas eğitimleri olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, "Çünkü ilim olmadan hizmet olmaz. Eğitim olmadan din hizmeti olmaz. Gönül ister ki sizin aldığınız ihtisas eğitimini bütün görevlilerimiz alsınlar ve bu eğitimle hizmet versinler." dedi.

  Erbaş, ihtisas merkezlerinden bu yıl mezun olacaklara tavsiyede bulunarak, eğitimlerde öğrenilen bilgileri görev yaptıkları yerlerde ders halkaları oluşturarak tekrar etmelerini söyledi.

  "EN ÖNEMLİ VAZİFELERİMİZDEN BİRİ DE İRŞAT VAZİFESİDİR." DİYEN ERBAŞ, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

  Aldığımız bütün eğitimlerin ana vazifesi irşattır. Eğer bu eğitimleri irşada dönüştüremeyeceksek aldığımız eğitimin hiçbir faydası yok. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi vesselem), 'Faydasız ilimden sana sığınırım Allah’ım. Senden faydalı ilim isteriz Allah’ım.' diye çok dua ediyor. Bizim bu duayı çok yapmamız lazım. İşte aldığımız ilmi nasıl faydalı hale getireceğiz? Vaaz ve irşatla faydalı hale getireceğiz.

  Ziyarette Erbaş’a, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır eşlik etti. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen