• Devlet korunmasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara özel yeni birim

  Devlet korunmasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara özel yeni birim
  Devlet korunmasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara özel yeni birim
  22.04.2021 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet korunmasına ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklar hakkında uygun hizmet modellerinin ivedi ve güvenilir bir şekilde belirlenmesi amacıyla yeni bir birim kurdu.

  Bakanlık, çocuk koruma politikası gereği korunma ihtiyacı olan çocuğun öz ailesi yanında bakımının yapılmasını, bunun mümkün olmadığı durumlarda koruyucu aile ya da evlat edinme hizmetlerinden faydalandırılarak yine bir aile yanında bakımının yapılmasını sağlıyor. Aile odaklı bakımı mümkün olmayan çocuklara ise aile yapısına en yakın model olan ev tipi yatılı sosyal hizmet birimlerinde hizmet veriyor.

  Korunma ihtiyacı olan çocuklar için faydalanabileceği en uygun hizmet modelinin belirlenmesine önem veren Bakanlık, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı yeni bir birim kurdu.

  Birimin görevleri arasında İlk Kabul Merkezlerinden hizmet alacak çocuklara uygulanacak psikososyal destek programlarını oluşturmak, bu programların takibini yapma, çocuklarla ilgili uygun hizmet modelinin belirlenmesinde aile odaklı hizmetlere öncelik vermek, Çocuk Koruma Kanunu'nda belirlenen tedbirlerin yürütülmesini ve koordinasyonunu sağlamak gibi çalışmalar yer alıyor. Birimin çalışma alanları arasında risk altındaki çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, refahlarının yükseltilmesi, ihmal ve istismarlarının önlenmesi de yer alıyor. (Haber Merkezi)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen