Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Jeoloji Mühendisinden depremleri değerlendirdi

Japonya’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, ahşap evlerin yıkım ve can kaybını engellediğini söyledi.

Japonya’da meydana gelen 7,6

Jeoloji Mühendisinden depremleri değerlendirdi! Japonya’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, ahşap evlerin yıkım ve can kaybını engellediğini söyledi.

Ahşap evlerden dolayı depremde maddi zarar meydana geldiğini belirten Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, can kaybının olmamasını bu evlere bağladığını söyledi. Çelik, “Türkiye’ye baktığımızda can ve mal kaybı oldukça yüksek. Bakıldığı zaman Japonya depreminde can kaybı ve yıkım olmaması gözleri Türkiye’de neden bu derece büyük yıkım olduğuna çevriliyor.

Japonya’da oluşan depremler Türkiye’de olduğu kadar şiddetli değil. İkincisi husus Japonya beton ve demir çok kullanmıyor, genellikle ahşap evler yapılıyor.

Birçok yapıları ya tek katlı ya da 2 katlıdır. Sadece metropol şehirlerde yüksek yapılar var, onlar da çelikten yapılır. Türkiye’deki inşaat mühendisleri ve mimarlar kesinlikle Japonya’nın mühendislerinden daha iyi daha kaliteli ve iyi eğitim alıyorlar. Bizim ülkemizde yüksek yapılar çok mevcut.

Binalarımızın yüzde 90’ı beton, demirden yapıldığı ve yüksek katlı olduğu için yıkım ve can kaybımız da yüksek oluyor” şeklinde konuştu.