Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Evsel atıkları getir, temizlik ürünü götür

Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi, vatandaşları geri dönüşüme teşvik etmek için bir proje başlattı. Proje kapsamında vatandaşlar, evsel atıkları belediyenin belirlediği noktalara getirme karşılığında, temizlik ürünü alabiliyorlar.

Şanlıurfa'nın Haliliye Belediyesi, vatandaşları

Evsel atıkları getir, temizlik ürünü götür! Şanlıurfa‘nın Haliliye Belediyesi, vatandaşları geri dönüşüme teşvik etmek için bir proje başlattı. Proje kapsamında vatandaşlar, evsel atıkları belediyenin belirlediği noktalara getirme karşılığında, temizlik ürünü alabiliyorlar.

 

Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarına kurulan 3 adet “Sıfır Atık Market” ile vatandaşlar, geri dönüştürülebilir evsel atıklarını topluyor. Kart sisteminin uygulandığı markette vatandaşlar, getirdikleri evsel atıklara karşılık verilen puanlarla temizlik ürünleri temin edebiliyorlar.

Haliliye Belediyesi’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında hayata geçirdiği  Sıfır Atık Market projesini, belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü yürütüyor. Sıfır Atık Marketleri, Haliliye’nin Devteyşti Mahallesi’nde bulunan Şehit İbrahim Halil Yıldırım Parkı, Şair Nabi Mahallesi’nde bulunan Buluntu Hoca Parkı ve Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yer alıyor.

Sıfır Atık Market’te uygulanan kart sistemi ile vatandaşlar, getirdikleri dönüştürülebilir atıkların ağırlığı karşılığında kendilerine verilen karta yüklenen puanlar ile alışveriş yapıyor.Temizlik ürünleri başta olmak üzere çeşitli hediyelerin verilmesiyle Sıfır Atık Marketlere olan teşviğin artırılması amaçlanıyor.

Böylece vatandaşlar evsel atıklarının dönüştürülmesine katkı sağlarken, her gün yüzlerce kilo kağıt ve bitkisel atık yağ geri dönüşüme kazandırılıyor. Öte yandan, Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından toplanan atıklar daha sonra ise ayrıştırılmak üzere Atık Dönüşüm Merkezlerine götürülüyor.