Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depreme duyarlı alarm cihazı yaptı

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Zeyat Oğuz isimli genç, aldığı malzemelerle depreme duyarlı alarm aleti yaptı.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan

Depreme duyarlı alarm cihazı yaptı! Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Zeyat Oğuz isimli genç, aldığı malzemelerle depreme duyarlı alarm aleti yaptı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan ve son günlerde gündemden düşmeyen Yüksekova ilçesinde yaşanan depremlerin ardından Suüstü köyünde yaşayan Zeyat Oğuz isimli genç harekete geçti. Aldığı malzemelerle sarsıntı esnasında hemen uyarı verecek bir alarm cihazı geliştiren Oğuz; kavanoz kapağı, tahta, pervane, dinamo, vida, kablo ve daha birçok malzeme kullandı.

Yaptığı depreme duyarlı aleti odanın tavanına asan Oğuz, sesle birlikte kullandığı lambayla da ışığın yanıp sönmesi sonucu depremi hissedebilecek.

Kısa sürede depreme duyarlı alet yaptığını belirten Zeyat Oğuz, imkanlar verilirse daha önemli aletler yapacağını söyledi. Köylerinin fay hattının üzerinde olduğunu ifade eden Zeyat Oğuz, “Geçen sene ülkemizde büyük bir deprem oldu ve bundan dolayı 11 ilimiz hasar görmüş ve 50’e yakın vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Malum bir ay içerisinde ilçemizde de sık sık depremler meydana gelmeye başladı. Uzmanlar ise Hakkari’de büyük bir depremin meydana geleceğinin uyarısını yapıyorlar. Ben de düşündüm, buna karşı ne yapayım derken böyle bir cihaz yaptım. Malzemeleri satın aldım ve birkaçını da dışarıdan topladım.

En sonunda depreme tam duyarlı alet yapmayı başardım. Depremin az sarsıntısıyla ses veriyor, duymayanlar için ise hemen yanında bulanan lamba devreye giriyor. Şükür şu an iyi çalışıyor. Umut ediyoruz hiç felaket yaşamayız, bunlara da gerek kalmaz” dedi.