Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Buğdayda yüksek rekolte beklentisi: Çiftçinin gözü alım fiyatında!

Yağışların tahminlerin çok üstünde yağması nedeniyle Batman’da bu sene buğdayda yüksek bir rekolte beklenirken gözler buğdayın taban fiyatına çevrildi.

Yağışların tahminlerin çok üstünde

Buğdayda yüksek rekolte beklentisi: Çiftçinin gözü alım fiyatında!

Batman’da çiftçiler buğday hasadı için hazırlık yapıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 25-20 gün içerisinde buğday hasadının başlayacağını söyledi.

Üreticilerin şu an için yüzlerinin güldüğünü dile getiren Doğan, çiftçilerin beklentisinin buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olduğunu ifade etti.

Bu sene bölgede yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda ciddi bir rekolte beklediklerini belirten Doğan, iyi olan yıllarda Türkiye genelinde en fazla 24 milyon ton buğday rekoltesi aldıklarını aktardı.

 

“REKOLTE BEKLENTİMİZ 250 BİN TON CİVARINDA”

Yağışların çiftçileri sevindirdiğini ifade eden Doğan, “Bu sene yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda rekoltenin iyi olacağını tahmin ediyoruz. Batman’da 650-700 bin dönüm civarında buğday ekilişi söz konusudur. Batman’daki rekolte beklentimiz bu sene 250 bin ton civarındadır. Çünkü iyi bir verim bekliyoruz. Bu açıdan çiftçinin yüzü gülüyor.” dedi.

 

“ÇİFTÇİ YAŞAMINI İDAME ETTİREBİLMELİ”

Çiftçilerin buğdayda iyi bir fiyat beklentisi içerisinde olduğunu dile getiren Doğan, “Türkiye’deki maliyetlerin, üretimin yükselmesi, hayat pahalılığı ister istemez üreticilerimizi de etkilemektedir. Bu sadece girdiler anlamında değil, yaşamsal alanda da çiftçinin kendi yaşamını idame ettirebilmesi anlamında da iyi bir fiyat elde etmelidir ki kâr marjı artsın.” diye konuştu.

Buğdayda yüksek rekolte beklentisi: Çiftçinin gözü alım fiyatında!

“ÇİFTÇİMİZİN TEK BEKLENTİSİ İYİ BİR FİYATTIR”

Buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini aktaran Doğan, şöyle devam etti:

“Böyle bir fiyat beklentisi var. Çünkü üretim masrafları düşünüldüğünde, çiftçinin bir yılki emeği, döktüğü ter nedeniyle ton başına 15 bin TL fazla bir ücret değildir. 15-20 gün sonra buğday hasadını görmeye başlayacağız. Bereketli bir yıl bekliyoruz. Çiftçimizin tek beklentisi iyi bir fiyattır.”