• BM'den "Tahıl Koridoru Anlaşması" açıklaması: Sürekliliği için elimizden gelenin en iyisini yapacağız

  BM'den "Tahıl Koridoru Anlaşması" açıklaması: Sürekliliği için elimizden gelenin en iyisini yapacağız
  BM'den
  18.03.2023 Cumartesi

   

  Birleşmiş Milletler (BM), Tahıl Koridoru Anlaşması'nın bütünlüğünün ve sürekliliğinin sağlanması için elden gelenin en iyisinin yapılacağını belirtti.

   

  BM Cenevre Ofisi'nde Sözcü Alessandra Vellucci yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatılmasıyla ilgili son duruma ilişkin olarak, "Sizin de ifade ettiğiniz gibi Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili istişareler halen devam ediyor. Yarın (18 Mart) sona erecek anlaşmanın daha fazla uzatılmaması gibi bir ihtimal var mı?" sorusunu yanıtlayan Vellucci, "Bu görüşmelerin sonucu ve yarın anlaşmanın uzatılması ile ilgili ne olacağı konusunda spekülasyon yapmayacağız. Size söyleyebileceğimiz şey, bugün ve gerekli olduğu sürece, bu anlaşmanın bütünlüğünü ve sürekliliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdır." dedi.

   

  Vellucci, Rusya makamları tarafından gelen "anlaşma 60 süreyle uzatıldı" yönündeki açıklamalara ilişkin de tarafların pozisyonlarını söyleyebileceğini belirterek, "Şu anda söyleyebileceğim tek şey görüşmelerin devam ettiğidir." ifadelerine yer verdi.

   

  Alessandra Vellucci, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatılmasının 120 gün süreyle öngörüldüğünü belirterek, "Devam eden görüşmeler var ve ne olacağı konusunda spekülasyon yapmayacağız. Bu tartışmaların sonucunu ve ne olacağını göreceğiz." dedi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen