• Bakan Bozdağ: İhmali olan herkes hesap verecek!

  Bakan Bozdağ: İhmali olan herkes hesap verecek!
  Bakan Bozdağ: İhmali olan herkes hesap verecek!
  08.02.2023 Çarşamba

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'daki iş merkezi enkazının olduğu bölgede incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Burada konuşan Bakan Bozdağ,  kentte 133 kişinin öldüğünü, 871 kişinin ise yaralandığını açıkladı.  Önceliklerinin enkaz altındaki insanları kurtarmak olduğunun altını çizen Bakan Bozdağ,  “Arkasından yargı süreci devam edecek.  Depremde ihmali, kusuru olan varsa kimsenin yaptığı yanlış yanına bırakılmayacak. Takdir edersiniz ki, bunun bir zamanlaması var. Yargıyla ilgili süreci takip ediyor, onlar da gereğini yapacaklar" dedi.

   

  Ömer Türk

  Diyarbakır’da deprem bilançosunun son durumu için incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 133 kişi öldü, 871 kişi yaralandığını açıkladı.  Bakan Bozdağ: “Kusuru olanlar varsa hepsi bunun hesabını verecek” dedi. Diyarbakır’da deprem sonrası yıkılan 7 bina ile ilgili incelemeler sonrası açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, enkazdan 254 kişinin çıkarıldığını ve 133 kişinin öldüğünü açıklarken şuana kadar hastanelere yaralı olarak 871 kişinin başvurduğunu kaydetti.

  ‘129 yaralıdan 38’inin durumu ağır’

  Bakan Bozdağ, hastanede yatan 129 yaralıdan 38’inin durumu ağır olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin yaşadığı bu büyük felakette hayatını kaybeden her bir vatandaşımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum, aziz milletimizin başı sağ olsun yaralılara acil şifalar diliyorum. Diyarbakır’da 7 müsakil bina tamamı yıkıldı, bunlardan biri içerisinde insan olmayan bir bina. Ama 6 tanesi ise içerisinde vatandaşlarımızın olduğu bina. 184 daire olduğunu görüyoruz, 570 civarında vatandaşımızın kayıtlarda bu bölgede yaşadığı görünüyor, ancak enkazdan çıkan yaralılara baktığımızda kayıt dışı olan misafirlik için o evlerde bulunan pek çok vatandaşımızın bulunduğunu ifade etmek isterim. Yıkılan 6 binadan şuana kadar enkazın altından 254 vatandaşımız çıkartıldı, 133’ü vefat etti, 121’i sağ olarak çıkartıldı, tedavilerine devam ederken diğerlerine henüz ulaşılamadı. Enkaz çalışmaları devam ediyor. Hastaneye müracat eden yaralı vatandaş sayımız 871, 742’si tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Şuanda yatan 129 yaralımız var, 38’nin durumu ciddi olduğunu biliyoruz” dedi.

  “10 bin 6 personel, bin 160 araç görevde”

  AFAD, emniyet, jandarmanın da aralarında olduğu herkes büyük bir seferberlikle çalıştığını kaydeden Bakan Bozdağ, Diyarbakır genelinde 10 bin 6 personel bin 160 araç bu süreçte ihtiyaç nedeniyle görevlendirildiğini aktardı. Bozdağ, “Şuana kadar 773 çadır kuruldu, 7 bin civarında vatandaşımızı istekleri halinde burada ikametini sağladık. Ayrıca sosyal tesislerde 168 bin 421 vatandaşımızı barındırdık. İhtiyaç olması durumunda da barındırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  “Hediye Aslan mucize kurtuluşu”

  “Şuanda Hediye Aslan isminde bir kardeşimizin arama kurtarma sırasında sağ salim çıkarıldığını öğrendik. Kendisine Allah’tan şifa diliyorum, bu mucize bir kurtuluş, kurtarmayı sağlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kendisi şuanda arkadaşlarımız tarafından sağlık tesislerine ulaştırılmaktadır” şeklinde konuştu. Bakan Bozdağ, vatandaşlarla diyalogu sırasında yargı süresinin devam ettiğini, ihmali, kusuru olanlar varsa hepsi bunun hesabını vereceğini, kimsenin yanına bıraktığı yanlış bırakılmayacağını söyledi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen