• Alım gücünün düşmesi ikinci el ürünlere talebi artırdı

  Alım gücünün düşmesi ikinci el ürünlere talebi artırdı
  Alım gücünün düşmesi ikinci el ürünlere talebi artırdı
  24.11.2022 Perşembe

   

  İKİNCİ EL MAĞAZA SAYISINDA ARTIŞ

  İkinci el ürünlere talebin artması mağaza sayılarının da armasına neden oldu. Daha önce bir iki olan ikinci el kıyafet mağazalarının sayısı son zamanlarda talebin artmasıyla hızla yükseldi.

  PANTOLON, GÖMLEK, KABAN

  Mağazalarda 300-400 liraya satılan pantolonlar ikinci el mağazalarında 30 ila 50 liraya, gömlekler 10 ila 25 liraya, kabanlar ise 30 ila 70 lira arasında alıcı bulabiliyor.

  "10 TL'YE GÖMLEK 20 TL'YE AYAKKABI, 30 TL'YE MONT"

  Halkın alım gücünün düşmesinden dolayı ikinci el elbise ve ayakkabıya rağbetin artığını belirten Fettah Altuğ, satışlarının ilk kez bu denli arttığını belirterek, "40 yıldır eski eşyaları alıp satıyorum. Biz de tamirini yaptıktan sonra millete satıyoruz. Dükkânımda ayakkabı, bisiklet, pervane, elbiseler, pantolon, kazak, gömlek ve her çeşit var. Eskiden sadece inşaat işçileri bizden eşya alırdı ama şu anda her kesimden alan var. Bunun da sebebi halkın alım gücünün düşmesinden kaynaklanıyor. Vatandaş bir pantolon almak istediğinde gittiği mağazalarda en uygunu 300-400 lira olduğu için alamıyor. Alamadığında ise bize geliyorlar. Bizde ise 30-50 liraya ayakkabı, 10-20 liraya gömlek, 30-50 lira arasında mont alabiliyor. Şu an işlerim iyi elhamdülillah" dedi.

  "İKİNCİ EL MAĞAZA SAYISINDA ARTIŞ"

  Her geçen gün ikinci el mağazalarının çoğaldığına dikkat çeken Recep Bayram da, "Burada ikinci el elbise ve ayakkabı satıyorum. Yanımızda ikince el ile ilgili bütün giyim ve ayakkabılar mevcut. Eskiden bu işi yapan 3 kişi vardı ama şu anda 10 tane dükkân var. Giyim mağazalarında bir pantolonun fiyatı 300 ile 500 lira arasına çıkmış, bizler ise 34-40 liraya satıyoruz. Bazılarını inşaatlarda çalışanlar alıyor, bazıları ise durumları olmadığı için gündelik hayatta giymek için alıyorlar. Ceketleri 25 liraya, montları 50 liraya satıyoruz. Bunları bile alamayanlar var. Çünkü millette para kalmadı" dedi.

  "ÇOĞU İNSANIN ARTIK YENİ KIYAFET ALACAK GÜCÜ YOK"

  İkinci el mağazaların, maddi durumu düşük vatandaşlar için tek alış veriş yerleri olduğu söyleyen Hikmet Deniz, "İkinci el eşyalar da olmasa fakirlerin durumu daha kötü olurdu. Kendim için mağazalara kaban bakmaya gittiğimde bir kaban için bin lira dediler. Buraya geldim ve 50 liraya buldum. İhtiyacımız görülsün yeter. Çoğu insanın artık yeni kıyafet alacak gücü olmadığı için gelip ikinci el almak zorunda kalıyor. Allah fakirlerin yatımcısı olsun" dedi.

  "GEÇİM SIKINTISI MODAYI GERİDE BIRAKTI"

  İnsanların alım gücünün gittikçe daraldığını ifade eden Nihat Tekin ise, "Alım gücü kalmadığı için insanlar ikinci ele yönelmek zorunda kalmış durumda. Normal bir mağazada bir pantolonun fiyatı en aşağı 300-400 lira olmuş. Buraya gelip 50 liraya alabiliyorsun. Geçim sıkıntısından dolayı insanlar artık gününü kurtarmaya bakıyor. Yıpranan pantolonları iş için, daha temiz onları ise da 50 liraya alıp günlük hayatta giyiyorlar. Burada her çeşit ayakkabı ve giyim var. Şu anda geçin sıkıntısı modayı geride bırakmış durumda" diye konuştu.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen