• "Efsane değil, efsunlu indirimler!

  "Efsane değil, efsunlu indirimler!
  25.11.2021 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Özellikle içerisinde bulunduğumuz Kasım ayında online alışveriş siteleri, “efsane, şahane, süper indirimler” gibi efsunlu sözlerle vatandaşı tüketim çılgınlığına teşvik ediyor.

  “HERKES ALIYOR, BEN DE ALAYIM” DÜŞÜNCESİ

  Bilindiği üzere yılın belirli dönemlerinde özellikle de kasım ayında “Efsane Cuma”, “efsane indirimler”, “şahane indirimler”, “benzersiz indirimler” gibi yaldızlı kelimelerle sözüm ona indirimler yapılmakta. Söz konusu günlerde fiyatlar önceden şişirilip, sonra “indirim” adı altında stokları tüketmek için aldatıcı satış teknikleriyle ürünleri pazarlanmaktadır. Buna kanan kimi vatandaşlar da kredi kartlarına yüklenip büyük harcamalar yapabilmektedir. “Herkes alıyor, ben de alayım düşüncesiyle” hareket eden kimi tüketiciler böylece gereksiz harcamalara ve israfa da kapı aralıyor.

  İSLAM, İSRAFTAN KAÇINMAYI EMREDİYOR

  Halbuki Rabbimiz,  “Yiyin, için ama israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez” (A’raf, 7/31.), “İsraf ederek saçıp-savurma çünkü saçıp-savuranlar şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür” (İsra, 17/26-27.) diye buyurarak bizleri uyarıp har vurup harman savurmamamızı emreder. Hazreti Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem), “Kıyamet günü, dört şeyden sual edilmedikçe kulun ayakları (Rabbinin huzurundan) ayrılamaz: Ömrünü nerede harcadığından, ne amelde bulunduğundan, malını nereden kazandığından ve  nereye harcadığından¸ vücudunu nerede çürüttüğünden” hadisi de bizleri uyarıyor.

  ÖMRÜ, ZAMANI, NİMETLERİ, İMKÂNLARI İSRAF ETMEYİN

  Bugün insanlığın en çok muzdarip olduğu hususlardan birinin israfı olduğu açıklama gerektirmeyecek kadar nettir. İnsan, elindeki olanakları savurmadan iyi bir hayat sürmeye çalışmalı. Ancak elindeki imkanlara paralel olarak “nasılsa gerisi var diyerek” savurganlık içerisine girmek de maddiyatın israfıdır. Bahtiyar insan, yaratılış gayesine uygun yaşayan; ömrü, zamanı, nimetleri, imkânları israf etmeyen, ölçülü, dengeli ve yerinde kullanan insandır. İnsan, israf etmeme konusunda -her ne kadar yeterli değilse de- ekmeğe ve suya gösterdiği hassasiyeti elektrik, elektronik alet, giyim kuşam malzemeleri, zaman, ilaç vb. ürünlere karşı da gösterebilmeli.

  FARKINDALIK VE BİLİNÇLENME GEREKLİ

  Modern zamanda tüketim kültürüyle birlikte israf edilenler listesine dâhil edilen teknolojik aletler, sağlık malzemeleri ve envaiçeşit giysilerin israf edilmemesine dair insan zihninde “kanaat şeması” yoktur. Bu şemanın hızlı bir şekilde geliştirilmesi de bilgilenme, farkındalık ve bilinçlenme gerektirir. Maalesef günümüzde bu bilinçlenmenin kazanılması için gerekli süreden daha hızlı gelişen bir teknolojik gelişme ve sürekli teşvik edilen güçlü bir tüketim kültürü söz konusudur. Başta içerisinde bulunduğumuz kasım ayı olmak üzere verilen reklamların teşvik ettiği ve satın alma davranışlarımızı körükleyen tüketim çılgınlığı,  bilinçli bir satın alma alışkanlığının ve tasarrufun ne kadar elzem olduğunu ortaya koyuyor.

  İNANDIĞI DEĞERLERE YABANCILAŞMA

  İnsanlar her ne kadar alışveriş, tüketim ve tasarruf konularında bilinçli olduklarını iddia etseler de israf rakamları bilinçlenmenin ifade edildiği düzeyde olmadığını gösteriyor.

  Hep kazanma ve elde etme hırsıyla çalışan ve sürekli tüketen birey, daha az değer ve erdem ortaya koymakta, olgunlaşma ve kendini gerçekleştirme sürecini kaçırabilmektedir. Böylece kendine ve inandığı değerlere yabancılaşabilmektedir.

  İSRAF BÜYÜK BİR ERDEMSİZLİKTİR

  İsraf yapan insan itidalden, ölçülü tutum ve hareket etmekten uzaklaşarak bir yönüyle erdemsiz davranışlarda bulanabilmektedir. İslam, Kur'an-ı Kerim'de erdem, ölçülü şekilde yiyip içme ve giyinmeyi emrederken, erdemsizliği yani israfı Allah’ın sevmediği bir tutum görerek yasaklamıştır. Müslümanlara düşen görev, yemek içmek ve giyinmek konusundaki bu ilahi ilkeyi daha da genişleterek günümüzdeki israf alanlarına karşı bir önlem olarak da uygulayabilmektir. Bunun en öncelikli yolu da hayatın her alanında verilecek dini bir eğitimden geçmektedir. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen