• “Öğrencilerin geleceği Toz-duman olmasın!”

  “Öğrencilerin geleceği Toz-duman olmasın!”
  “Öğrencilerin geleceği Toz-duman olmasın!”
  19.09.2021 Pazar

   

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR - Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Nuri Dersimli Caddesi üzerindeki Faik Ali İlkokulu ve Kardelen Anasınıfı’nın öğrenci ve velileri; okula giden tek yolun toz ve dumandan geçilmediğini, kış ayında ise değil yaya araçla geçişin bile mümkün olmayacağını belirterek, yetkililerden binlerce öğrencinin eğitim gördüğü okul yolunun yapılmasını talep etti.

  MİLLİ EĞİTİMDE CİDDİ SORUNLAR

  Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında Türkiye’de uzun süre kapalı kalan okulların yeni eğitim-öğretim yılında açılmasıyla öğrenciler okullarına kavuştu. Türkiye’de yeni eğitim dönemi biraz sorunlu başlarken, Diyarbakır eğitiminde deyim yerinde ise tam bir belirsizlik hakim. Zira birçok bölgede okulların yıktırılıp yenisinin yapım çalışmaları, eğitim-öğretim yılı başında başlayan tadilatlar nedeniyle kapalı olan derslikler, okul ve derslik problemi yüzünden geçici nakil edilen öğrenciler nedeniyle bazı okullardaki ve sınıflardaki doluluk oranları baş ağrıtıyor.

  HER GÜN YENİ BİR SORUN

  Diyarbakır Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu zorlukları aşmak adına başlatılan çalışmaların hızlandırılması gibi ve yeni çözümler ararken, mevcut sorunlara her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak gazetemiz Whatsapp İhbar Hattı’na; Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Nuri Dersimli Caddesi üzerindeki Faik Ali İlkokulu ve Kardelen Anasınıfı öğrenci velileri sıkıntı ve taleplerini aktardı.

  TEK OKUL YOLU TOZ-DUMAN İÇERİSİNDE

  Faik Ali İlkokulu ve Kardelen Anasınıfı öğrenci velileri, yeni eğitim öğretim yılının başlamasının verdiği heyecan ile çocuklarını okula hazırlayıp götürdüklerini ancak okul yolundaki sıkıntıdan heyecanlarının strese dönüştüğünü ifade ettiler. Çocuklarının eğitim gördüğü okula giden tek yolun asfaltsız olduğunu ve toz-duman içerisinde çocukların okula gittiklerini kaydeden veliler, bu durumdan ciddi anlamda rahatsız olduklarını dile getirdiler.

  YAZIN TOZ-DUMAN KIŞIN ÇAMUR-BALÇIK

  Veliler, “Öyle veya böyle bütün sorunlara rağmen sonbahar mevsimini geçiştirebiliriz. Ancak önümüz kış mevsimi. Yağmurlar yağmaya başladığında burası bu kez balçık olacak. değil yaya geçişi, araçla geçişin bile mümkün olacağını sanmıyoruz. Yani biz bir mevsim tz-duman, diğer mevsim çamur-balçık ile mücadeleye girişeceğiz. Allah’tan revamıdır? Gelecek nesillerine böyle mi bakıyorlar? Bu halde eğitim gören öğrenciler nasıl başarılı olsun!” diyerek sitemde bulundular.

  VALİ KARALOĞLU’NDAN YARDIM TALEBİ

  Başta Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu olmak üzere kentin yetkililerden binlerce öğrencinin eğitim gördüğü okul yolunun yapılmasını talep eden veliler, “Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Münir Karaloğlu başta olmak üzere tüm yetkililerden bu sorunumuza acil çözüm bulmalarını rica ediyoruz. Bizim çocuklarımız olabilir ancak onlarında emaneti sayılır. Bu ülkenin geleceği olacak olan çocuklarımızın huzur mutluluğu ve rahatlığı için hizmet etmek hizmetlerin en büyüğüdür. Çocuklarımızın, öğrencilerin geleceği toz-duman içinde olmasın. Lütfen bir an önce bu sorunu çözün, makul talebin hemen yerine getirilmesini bekliyoruz” dediler.   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen