• Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı!

  Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı!
  Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı!
  02.12.2019 Pazartesi

  DİYARBAKIR-  Zorunlu kış lastiği uygulaması mesaisi başlıyor. Zorunlu kış lastiği uygulamasının devreye girdiği önceki gün, şehir içi ve şehirlerarası yollarda kış lastiği denetimleri başlayacak. Uymayanlara 625 TL ceza uygulanacak.

  Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibari ile başladı. Geçen dönem kış lastiği kullanmayan 4 bin 277 araç ile sürücüsüne idari yaptırım uygulayan emniyet birimleri, bu yıl da sıkı denetimlerini sürdürecek.

  Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/A maddesi gereğince kış lastiği zorunlu hale getirilmiş, kış lastiği uygulamasının hangi araçları kapsadığı, denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar ile idari müeyyidelerin neler olduğu hususları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de belirlenmişti.

  Tebliğe göre, Türkiye'de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu.

  Üzerinde M S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli.

  Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçiyor. İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor. (HABER MERKEZİ)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen