• Zerzevan Kalesi 4 mevsim ile fotoğraflanacak

  Zerzevan Kalesi 4 mevsim ile fotoğraflanacak
  Zerzevan Kalesi 4 mevsim ile fotoğraflanacak
  24.09.2018 Pazartesi

  Şehmus Kızılaslan

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Fotono 21 Fotoğraf Derneği üyeleri tarafından Diyarbakır'ın Çınar ilçesi yakınlarında bulunan Zerzevan Kalesi, 4 mevsim fotoğrafları ile fotoğraflanacak.

  Diyarbakır Çınar İlçesine bağlı 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde 2014'te başlatılan kazı sürdürülüyor.

  TARİHİ KALE TEK TEK FOTOĞRAFLANACAK

  Zerzevan Kalesi 60 dönümlük alan üzerinde 12-15 metre yüksekliğinde ve bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcının yer aldığı kale, Fotono 21 fotoğraf dernek üyeleri tarafından hazırladığı proje ile tarihi kale, bir yıl boyunca farklı ışık ve açılarda amatör fotoğrafçılarca görüntülenecek. 4 mevsim fotoğrafları ile Gerçekleştirilecek çalışma sonucu çekilen fotoğraflar, yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgi göstereceği bir sergide sunulacak

  “2018 YILININ 9 AYINDA ZİYARETÇİ SAYISININ 320 BİNE ULAŞTI”

  Zerzevan kalesi Kazı ekibi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Coşkun, yaptığı açıklamada ise Tarihe ışık tutan Zerzevan Kalesi'nin turizmde de önemli gelişmeler sağladığını bu yılın 9 ayında ziyaretçi sayısının 320 bine ulaştığını, yıl sonuna kadar bu sayının 600 bini geçmesini umut ettiklerini aktardı. Coşkun,konuşması devamında ise "Doğuda en iyi korunan Roma sınır garnizonu olduğu için kale ilgi çekiyor. Dünyada son Mithras tapınağı bu kalede bulunmaktadır. Kalede yer altı ve yer üstü şehri bulunuyor. Kale bir açık hava müzesi durumunda. Ziyaretçileriyle önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Diyarbakır'da fotoğrafçıların açık hava müzesi olan kalede çekimler yapması ilin ve bölgenin tanıtımı açısından çok önemlidir bu konuda Zerzevan kalesi 4 mevsim halinde fotoğraflar çekimlerini aylarca Fotono 21 dernek üyeleri tarafından burada çekim yaparak çalışmalarında yürütecekler dedi

   

  "KALENİN 4 MEVSİMİNİ FOTOĞRAFLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

  Diyarbakır Fotono 21 Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu, Diyarbakır'da fotoğrafçılık yapanların nerede ne çekeceği konusunda bir telaşı olmadığını, tarihi potansiyeli ile kentin adeta açık hava müzesi olduğunu belirtti.

  Uzun yıllar kentin fotoğrafı çekilse de yine de tüm detayların alınamadığına işaret eden Kılıçoğlu, 10 yıldır kentte fotoğraf çekmesine rağmen birçok yeri yeni gördüğünü ifade eden Kılıçoğlu, “Kentin çok önemli kültürel mirası bünyesinde barındırdığını bu değerlerden birinin de Zerzevan Kalesi olduğunu da söyleyebilirim. Zerzevan Kalesi fotoğrafçılar için neredeyse hazırlanmış açık hava stüdyosu gibi. Bizler 25‘e yakın Dernek üyeleri olarak 1 yıl boyunca bu mekanda fotoğraf çekeceğiz. Kalenin 4 mevsimini fotoğraflamayı düşünüyoruz. Drone ile farklı mevsim koşullarında ve farklı açılardan çalışma planlıyoruz”

  Kılıçoğlu, fotoğraf tutkunlarını kaleye beklediklerini vurguladı.

  EN ÇOK EĞİTİMCİLER  FOTOĞRAF SEVDALISI

  Hukuk Fakültesinden mezun olan ve 3 yıldır fotoğraf çeken Ali Düzdemir, kalenin fotoğrafçılar için oldukça zengin detaylara sahip olduğunu söyledi.Sosyal bilgiler öğretmeni Bilal Başcan, hobi olarak fotoğrafçılığa başladığını, kalede yaptıkları çekimlerin heyecan verdiğini dile getirdi. Başcan, kalenin detaylarının fotoğrafçılar için büyük avantaj sağladığına, tarihe tanıklık ettiklerine işaret ederek fotoğrafçıları kaleye davet etti.Sınıf öğretmeni Veysi Ercagök ise kalenin fotoğrafçılar için önemli bir fırsat olduğunu, her saatte kaleden farklı ışık ve açılarda çekim yapılabileceğini kaydetti.

  ZERZEVAN KALESİ

  Askeri yerleşim antik yol güzergahında, 124 metre yükseklikteki kayalık bir tepede bulunan Zerzevan Kalesi, Amida ile Dara arasında stratejik bir noktada yer alıyor.

  Yerleşim konumu itibarıyla bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonu olan kale aynı zamanda Roma-Sasani arasındaki büyük mücadelelere de sahne oldu.

  Roma'daki ismi "Samachi" olan yerleşimin ilk inşa edildiği dönem hakkında devam eden kazılar ile kesin bilgilere ulaşılacak. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (milattan sonra 491-518) ve Justinianos I (milattan sonra 527-565) dönemlerinde onarılarak bazı kısımları ise yeniden inşa edilerek mevcut haline getirildi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen