• Yurt dışı üretici fiyat endeksi düştü

  Yurt dışı üretici fiyat endeksi düştü
  Yurt dışı üretici fiyat endeksi düştü
  23.07.2019 Salı

   

  DİYARBAKIR - Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,24 düştü.

  TÜİK, Haziran 2019 yurt dışı üretici fiyat endeksini açıkladı.

  YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK YÜZDE 3,24 DÜŞTÜ

  Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,24 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,43, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,23 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 38,97 artış gösterdi.

  Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4,08, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 3,22 düşüş olarak gerçekleşti.

  AYLIK EN FAZLA DÜŞÜŞ KOK VE RAFİNE PETROL ÜRÜNLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

  Bir önceki aya göre en fazla düşüş; yüzde 12,22 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 4,91 ile metal cevherleri, yüzde 4,52 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler yüzde 3,26 ile bir önceki aya göre endeksin arttığı alt sektör oldu.

  ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN FAZLA AYLIK DÜŞÜŞ ENERJİ MALLARINDA GERÇEKLEŞTİ

  Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Haziran ayında en fazla aylık düşüş yüzde 12,22  ile enerji mallarında gerçekleşti. (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen